نمایندگی هاتماس


Tel : +9831-36272418

Fax : +9831-36273924

info@tahviehiran.com

Telegram : @TAHVIEHIRANCO


***


ایران هم یکی از ۶۰ کشور تشنه می‌شود؟

140 میلیون نفر در دنیای فعلی، گرفتار بحران آب هستند. تا سال ۲۰۲۵ در حدود ۸۲۰ میلیون نفر در ۶۰ کشور دنیا، دچار بحران تشنگی و خشک سالی می‌شوند.» این خبر یکی از دهها برآورد مؤسسات بین المللی است. تحلیلی که هنوز صدای ناقوس مرگبار آن به خیلی‌ها نرسیده است.

«حدود ۱۴۰ میلیون نفر در دنیای فعلی، گرفتار بحران آب هستند. تا سال ۲۰۲۵ در حدود ۸۲۰ میلیون نفر در ۶۰ کشور دنیا، دچار بحران تشنگی و خشک سالی می‌شوند.» این خبر یکی از دهها برآورد مؤسسات بین المللی است. تحلیلی که هنوز صدای ناقوس مرگبار آن به خیلی‌ها نرسیده است.

به گزارش ایسنا، حسن طاهری در سرمقاله امروز روزنامه «۱۹ دی» با این مقدمه نوشت: یکی از مهم‏‌ترین بحران‏‌های زیست‏‌محیطی آینده، مواجه شدن حکومت‏‌ها با بحران کمبود آب است؛ بحرانی سنگین برای گرفتن امتیازات از کشورهای تشنه. در چنین وضعیتی، شرکت‏‌های چندملیتی دنیا در صدد تجاری‌کردن این ماده حیاتی هستند.

کشور ایران به عنوان یکی از مناطق خشک و کم‌آب، پس از انقلاب و به‌خصوص در دهه ۷۰ با طرحی فوری، ساخت صدها سد را برای مهار آب‌ها انجام داد؛ طرحی هیجانی و بی‌مطالعه که تا مدتی کوتاه توانست بر مشکل کم‌آبی پیروز شود؛ طرحی برای نگهداری منابع آب ایران در سال‌های عطشناک دنیا که امروزه عملا بلای جان ایران‌زمین شده است.

استفاده از آب به شکل بی‌رویه در کشاورزی و صنعت و احداث بی‌رویه سدها، مشکلی را پیش ‏آورد که در سال ۱۹۹۸، ۲۸ کشور با آن روبه‌رو شدند؛ مشکلی که محسوس‏‌ترین اثر ویرانگر آن، نابودی اکولوژیکی طبیعت و کاهش جدی پوشش گیاهی و بارش‌هاست.

کاهش موجودی آب برای هر نفر در سال به کمتر از ۱۰۰۰ متر مکعب نشانه بحران جدی آب است. سال ۱۴۰۰ سرانه آب هر ایرانی به حدود ۱۰۰۰ مترمکعب می‌رسد و این یعنی شروع یک فاجعه بزرگ.

با این حال رسما اعلام می‌شود که ۹۰ درصد آب در کشاورزی با کمترین بهره‌وری به هدر رفته و مجوز ساخت نیروگاه‌های سیکل ترکیبی نیز به‌عنوان قاتل منابع آب همچنان صادر می‌شود. بانک جهانی تاکنون با اجرای طرح‏‌های آب، بیش از ۲۰ میلیارد دلار سرمایه‏‌گذاری کرده است؛ معامله‌ای به‌عنوان سودآورترین تجارت آینده‏ و بسیار دندان‌گیر، به ارزش ۱۰۰۰ میلیارد دلار.

درآینده‏‌ای نه‌چندان دور، کشورهای کم‌آب برای سیراب شدن باید هر آنچه را بانک جهانی تجویز می‌کند، بپذیرند. این، همان دیکتاتوری پنهان و شیک‏‌پوش و صلح‏‌دوست بانک جهانی است که در پشت قوانین تجارت بین‌الملل، قربانیان بی‌تدبیر و بدون برنامه و البته تشنه خود را به مذبح خواهد برد.

آیا نام ایران در ۱۰ سال آینده با جمعیت ۱۰۰ میلیون نفر و نیازمندی ۱۲ میلیارد متر مکعب آب شیرین، در فهرست ۶۰ کشور لم‌یزرع دنیا دیده می‌شود؟

***
عمر ساختمان های ایران از60 سال کمتر است 
سومین همایش اتحادیه تاسیسات مکانیکی ساختمان تهران با حضور اعضای اتحادیه و تعدادی از برندهای مطرح حوزه تاسیسات از جمله شرکت‌های میراب، سوپرپایپ، لوله گستر گلپایگان، سانا عایق و … در ۲۷ آبان‌ماه در سالن هامی‌پارسه مصلی امام خمینی (ره) برگزار شد.
به گزارش خبرنگار پایگاه خبری تاسیسات نیوز، رییس اتحادیه تاسیسات مکانیکی ساختمان تهران با اشاره به اینکه صنعت ساختمان، گران‌ترین صنعت است، گفت: صنعت ساختمان جزء سرمایه‌های ملی ما است و طبیعی است که در حفظ و نگهداری آن کوشا باشیم.
بیژن عطارد در ادامه گفت: در کشورهای پیشرفته، عمر ساختمان‌ها بین ۸۵ تا ۹۰ سال است، این در حالی است که در ایران این عدد بین ۲۵ تا ۳۰ سال است. به بیان دیگر، ساختمان‌های احداث شده در ایران ۶۰ سال زودتر از ساختمان‌های کشورهای پیشرفته مستهلک می‌شوند.
وی ضمن اشاره به اهمیت سرمایه‌های ملی به جلوگیری از هدررفت این سرمایه‌ها پرداخت و گفت: باید با کمک یکدیگر رفتار و اعمالی را به کار گیریم تا بتوانیم عمر مفید ساختمان‌ها را افزایش دهیم.
عطارد آموزش را یکی از کلیدی‌ترین راهکارها عنوان کرد و گفت: هم‌اندیشی و هم‌افزایی با صنعتگران این حوزه و به کارگیری آموزش‌های لازم باعث می‌شود تا در اجرای تاسیسات مکانیکی روز به روز بیشتر پیشرفت کنیم و سرمایه‌های ملی را در بهترین شرایط حفظ کنیم.

محمدباقر معتمد در سومین همایش اتحادیه تاسیسات مکانیکی ساختمان تهران

رییس اتحادیه فروشندگان لوازم شوفاژ و تهویه مطبوع به اهمیت حمایت از کالای ایرانی پرداخت و اظهار کرد: تولیدکنندگان باید کیفیت کالاهای خود را ارتقا دهند تا مصرف‌کنندگان میلی به استفاده از کالاهای بی‌کیفیت چینی نداشته باشند.
محمدباقر معتمد در ادامه به اهمیت و نقش تاسیسات مکانیکی در ساختمان اشاره و تصریح کرد: هر ساختمانی بدون تاسیسات مکانیکی یک ساختمان کلنگی محسوب می‌شود. در واقع، تاسیسات مکانیکی است که به ساختمان هویت می‌دهد.
معتمد به لزوم همکاری و هم‌افزایی اتحادیه‌های مرتبط با یکدیگر اشاره کرد و افزود: حق ما در بسیاری از مواقع ضایع شده است که باید با هم‌افزایی یکدیگر تلاش کنیم این حق را پس بگیریم و آسایش را برای ساختمان‌ها تامین کنیم.
مرجع:{تأسیسات نیوز}
***

شیوه‌نامه اجرایی فعالیت‌های گردشگری و تفریحی در منابع و تاسیسات آبی ابلاغ شد


شیوه‌نامه اجرایی فعالیت‌های گردشگری و تفریحی در منابع و تاسیسات آبی و پیرامون آن که توسط وزیر نیرو پیشنهاد شده بود، از سوی رئیس جمهور برای اجرا به وزارت کشور و سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ابلاغ شد.  

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو(پاون)، بر اساس این شیوه‌نامه که به تمامی استان‌های کشور نیز ابلاغ شده است، در کمیته‌ای مشترک با سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نسبت به صدور مجوز به فعالان حوزه گردشگری برای استفاده از فضاهای در اختیار وزارت نیرو اقدام خواهد شد.

بنابراین گزارش، به‌منظور تسهیل و توسعه سرمایه‌گذاری در بخش گردشگری در منابع و تاسیسات آبی و پیرامون آنها تفاهم‌نامه‌ای میان وزارت نیرو و سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در هفتم خرداد ماه امسال منعقد و بر اساس آن مقرر شد شیوه‌نامه اجرایی فعالیت‌های گردشگری و تفریحی در منابع و تاسیسات آبی و پیرامون آنها تهیه و مورد عمل قرار گیرد.

شیوه‌نامه مذکور با مشارکت نمایندگان دفاتر تخصصی وزارت نیرو، شرکت مادر تخصصی مدیریت منابع آب و معاونت سرمایه‌گذاری امور حقوقی و مجلس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تهیه شده و در آن ضوابط و فرآیندهای مورد نیاز انجام فعالیت‌های گردشگری و تفریحی در منابع و تاسیسات آبی و پیرامون آنها، مبتنی بر اهداف و سیاست‌های دولت در سند چشم‌انداز کشور و همچنین قوانین و مقررات جاری وزارت نیرو و سازمان میراث فرهنگی با ملاحظات زیست محیطی تبیین شده است.

بر اساس این گزارش، تثبیت جایگاه آب در توسعه گردشگری، بهره‌برداری بهینه و پایدار از منابع آب و اراضی در اختیار و کمک به ایجاد زمینه‌های اشتغال افزایش درآمد جوامع محلی، شناسایی و معرفی ظرفیت‌های گردشگری و تفریحی در منابع و تاسیسات آبی و پیرامون آنها، تشویق و ترغیب سرمایه‌گذاران بخش غیردولتی در این زمینه، شفاف‌سازی مسئولیت‌ها و نحوه صدور مجوز برای فعالیت‌های گردشگری و اطمینان از رعایت استانداردهای کمی و کیفی و ضوابط قانونی بهره‌برداری از منابع و تاسیسات آبی از جمله اهداف این شیوه‌نامه اجرایی به شمار می‌آید.

این گزارش حاکی است، همکاری مشترک بین وزارت نیرو و سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری می‌تواند علاوه بر افزایش اشتغال، در ایجاد نشاط و گذراندن اوقات فراغت شهروندان اثرگذار باشد.

مرجع:{شبکه خبری آب ایران }

***
تأمین انرژی کل زمین با توربین های بادی اروپا

تحقیقی جدید که توسط دانشگاه Aarhus دانمارک، دانشکده تجارت دانشگاه سلطنتی لندن و موسسات دیگر انجام شده نشان می‌دهد که بر خلاف تصور رایج، کره زمین گنجایش کافی برای ساخت توربین‌های بادی و تأمین انرژی مورد نیاز کل جمعیت جهان را دارد.
به گزارش پایگاه خبری تاسیسات نیوز؛ منابع انرژی تجدیدپذیر مثل انرژی باد در سال‌های اخیر مورد توجه زیادی قرار گرفته‌اند، اما به نظر می‌رسد کره زمین گنجایش کافی برای فراهم کردن زیرساخت‌های لازم راه‌اندازی این نوع از انرژی را ندارد و بنابراین نمی‌شود آن‌ها  را جایگزین قابل اتکایی برای منابع متداول تأمین انرژی به حساب آورد.
اما تحقیق جدید به عکس این موضوع اشاره می‌کند. در این پژوهش آمده که تنها زمین‌های در دسترس قاره اروپا می‌تواند فضای کافی برای احداث تعداد مناسبی از توربین‌های بادی را در اختیارمان بگذارد که قادر به تأمین انرژی جمعیت کل کره زمین باشند. بر اساس این نتایج تقریبا ۴٫۹ میلیون کیلیومتر مربع، یعنی ۴۶ درصد از زمین‌های اروپا می‌تواند برای ساخت مزارع بادی مورد استفاده قرار بگیرد. این زمین‌ها مناطق مسکونی یا مناطق نزدیک به آن‌ها، نواحی حفاظت شده و مناطق کوهستانی که ساخت و ساز در آن‌ها سخت است را شامل نمی‌شود.
با این حساب از این زمین‌ها می‌توان برای ساخت ۱۱٫۶ میلیون توربین بادی و تولید ۵۲٫۵ تراوات انرژی الکتریکی استفاده کرد. این مقدار نه تنها برای تأمین انرژی کل جمعیت زمین کافی است بلکه می‌تواند نیاز انرژی تمام بخش‌ها را از الان تا سال ۲۰۵۰ فراهم کند.
مرجع:{تأسیسات نیوز}
منبعبرنا
***

بوشهر و مسئله آب

1    2    3    4    5    بعدی    

Print Facebook Twitter Google Digg Reddit LinkedIn StumbleUpon
       

تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به شرکت تهویه ایران می باشد.
 استفاده از مطالب سایت تنها با ذکر منبع مجاز است .