نمایندگی هاتماس


Tel : +9831-36272418

Fax : +9831-36273924

info@tahviehiran.com

Telegram : @TAHVIEHIRANCO


سیزدهم آبان ماه نود و پنج

توانایی نیروگاه‌های بادی غیرشهری

با وجود سرمایه‌گذاری‌های میلیاردی دولت ها برای تولید نیروگاه های بادی اما هنوز راهی دراز برای بهره برداری کامل از این منابع مولد انرژی که به رایگان در طبیعت وجود دارد مانده است. به عنوان مثال تنها نزدیک به پنج درصد از حجم انرژی مصرفی کشوری مانند آمریکا توسط این مولدها تامین می شود و این در حالی است که محققان دانشگاه هاروارد تخمین زده‌اند که نیروگاه‌های بادی غیرشهری از قابلیت تکنیکی تولید ۴۰درصد از برق مصرفی جهان را دارند.

حال برای اینکه کل برق مورد نیاز جهان توسط توربین‌های بادی تامین شود، به سه میلیون و ۹۹۵ هزار و ۴۳۴توربین بادی نیاز خواهد بود. این محاسبه توسط دبیر کل شورای جهانی نیروی باد، استیو ساویر انجام گرفته‌است: ۲۱هزار تراوات بر ساعت برق، میانگین مصرف سالانه جهانی برق، تقسیم بر ۰.۰۰۵۲۵۶تراوات بر ساعت خروجی سالانه یک توربین بادی برابر است با ۳۹۹۵۴۳۴ توربین بادی.

برای اینکه بتوان این حجم از توربین‌ها را در روی زمین نصب کرد به محوطه‌ای برابر نیمی از آلاسکا نیاز خواهد بود به شرطی که توربین‌ها در فاصله‌ای نزدیک از یکدیگر قرار بگیرند.

نیروگاه‌های بادی در گوشه و کنار جهان متناسب با موقعیتی که دارند از نسبت فاصله متفاوتی برخوردارند: فاصله توربین‌ها می‌تواند از یک کیلومتر مربع در هر مگاوات تا نیم کیلومتر مربع در هر مگاوات متفاوت باشد. درصورتی که فاصله توربین‌ها از یکدیگر بیشتر باشد، مساحت مورد نیاز برای گنجاندن آنها برابر کل کشور اسپانیا خواهد بود.

ساویر برای انجام این محاسبه میانگین تولید برق هر توربین بادی را دو مگاوات و میزان بهره‌وری توربین‌ها را با توجه به همیشگی نبودن جریان باد و غیرفعال شدن دوره‌ای نیروگاه‌های بادی برای انجام تعمیرات، ۳۰درصد درنظر گرفت. در این درصد بهره‌وری میزان محدودیت‌های شبکه برق نیز درنظر گرفته شده‌است زیرا درصورتی که از سوی نیروگاه‌های بادی برق بیش از اندازه روانه شبکه برق شود، اوپراتور شبکه توربین‌های اضافی را خاموش می‌کند.

درصورتی که ابعاد و بهره‌وری توربین‌ها افزایش پیدا کنند،‌توربین‌های بزرگتر برق بیشتری تولید می‌کنند،‌برای تامین برق کل جهان تنها به ۱.۴۹ میلیون توربین نیاز خواهد‌بود. همچنین توربین‌های بادی دریایی توانایی تولید سه برابر برق بیشتر از توربین‌های زمینی دارند زیرا میزان وزش باد در سطح آب بیشتر از سطح زمین است.

با این‌همه و باوجود کاهش ۹۰درصدی هزینه‌های ساخت و نصب توربین‌های بادی از دهه ۱۹۸۰تا به امروز، دستیابی به یک توافق جهانی برای نصب میلیون‌ها توربین بادی در سرتاسر جهان پروژه‌ای بعید و دور از ذهن به نظر می‌آید.


ساخت اولین نیروگاه زمین گرمایی کشور

برای استفاده بهتر از انرژی زمین‌گرمایی؛ نخستین نیروگاه زمین گرمایی کشور به عنوان نخستین نیروگاه ژئوترمال خاورمیانه در ارتفاع سه هزار متری کوهستان سبلان احداث می شود.

 انرژی زمین‌گرمایی به انرژی حرارتی که در پوسته جامد زمین وجود دارد، گفته می‌شود. این گونه انرژی اغلب در جهت تولید الکتریسیته زمین‌گرمایی مورد استفاده قرار می‌گیرد، که به چرخه تولید انرژی الکتریکی از انرژی زمین‌گرمایی اطلاق می‌ شود. فناوری مورد استفاده در طرح‌های تولید برق از انرژی زمین‌گرمایی شامل نیروگاه‌های بخار خشک، نیروگاه‌های تبدیل بخار سیال و نیروگاه چرخه دوگانه است.

سه نوع نیروگاه زمین گرمایی برای تولید برق وجود دارد:

۱- نیروگاه خشک: این نیروگاه روی مخازن ژئوترمالی که بخار خشک با آب خیلی کم تولید می‌کنند، ساخته می‌شوند. در این روش، بخار از طریق لوله به طرف نیروگاه هدایت می‌شود و نیروی لازم برای چرخاندن ژنراتور توربین را فراهم می‌کند. این گونه مخازن با بخار خشک کمیاب است. بزرگترین میدان بخار خشک در دنیا، آب گرم جیزرز در ۹۰ مایلی شمال کالیفرنیاست که تولید الکتریسیته در آن، از سال ۱۹۶۲ شروع شده‌است و امروزه به عنوان یکی از موفق‌ترین پروژه‌های تولید انرژی جایگزین محسوب می‌شود.

۲- نیروگاه بخار حاصل از آب داغ: این نوع نیروگاه روی مخازن دارای آب داغ احداث می‌شود. در این مخازن با حفر چاه، آب داغ به سطح می‌آید و به دلیل آزاد شدن از فشار مخازن، بخشی از آن به بخار تبدیل می‌شود. این بخار برای چرخاندن توربین به کار می‌رود. چنین نیرگاه‌هایی عمومیت بیشتری دارند، زیرا بیشتر مخازن زمین گرمایی حاوی آب داغ هستند. فناوری مزبور برای اولین بار در نیوزیلند به کار گرفته شد.

۳- نیروگاه ترکیبی (بخار و آب داغ): در این سیستم، آب گرم از میان یک مبدل گرمایی می‌گذرد و گرما را به یک مایع دیگر می‌دهد که نسبت به آب در درجه حرارت پائین تری می‌جوشد. مایع دوم در نتیجه گرم شدن به بخار تبدیل می‌شود و پره‌های توربین را می‌چرخاند. سپس متراکم می‌شود و مایع حاصله دوباره مورد استفاده قرار می‌گیرد. آب زمین گرمایی نیز دوباره به درون مخازن تزریق می‌شود. این روش برای استفاده از مخازنی که به اندازه کافی گرم نیستند که بخار با فشار تولید کنند، به کار می‌رود.

 برای استفاده بهتر از این انرژی؛ نخستین نیروگاه زمین گرمایی کشور به عنوان نخستین نیروگاه ژئوترمال خاورمیانه در ارتفاع سه هزار متری کوهستان سبلان احداث می شود. این نیروگاه در صورت تکمیل شدن قابلیت تولید ۵۵ مگاوات انرژی برق با استفاده از حرارت داخل زمین را دارد.

ایرنا به نقل از حمید چیت چیان، وزیر نیرو نوشته است: "خوشبختانه با همت کارشناسان این مرز و بوم دانش حفرچاه های ژئوترمال در کشور بومی سازی شده است. در حال حاضرایران برای حفر چاه ژئوترمال از وجود کارشناسان خارجی از جمله کارشناسان کشورها ی ایسلند، نیوزلند، فیلیپین وسایر کشورهای دارای این فناوری بی نیاز شده است. با پایان عملیات حفاری ۱۱حلقه چاه ژئوترمال در ارتفاعات سبلان و رضایت بخش بودن نتیایج حاصله بزودی عملیات نصب توربین در سایت D این نیروگاه آغاز می شود. توربین و ژنراتور مورد نیاز نیز از کشور ایتالیا خریداری شده و تا دو ماه آینده به کشور حمل خواهد شد."

یادآور می شود: عدم نیازاین نیروگاه به هرگونه سوخت و نداشتن آلایندگی از ویژگی های نیروگاه ژئوترمال می باشد. با راه اندازی این نیروگاه زمینه ایجاد سایر صنایع جانبی مرتبط با بخار داخل زمین از جمله شهرک های گلخانه ای، مزارع پرورش ماهی وشهرک های گردشگری در شهرستان مشگین شهر فراهم می شود.بزرگ ترین نیروگاه جهان در دهانه یانگ تسه چین

سد سه دهانه،بزرگترین سد ساخته شده در دنیاست که بر روی رود یانگ‌تسه در چین ساخته شده‌است.

نیروگاه برق‌آبی ساخته‌شده در این سد، بزرگ‌ترین نیروگاه جهان در بین همه انواع نیروگاه‌ها است و از نظر تولید برق از سد ایتایپو پیشی گرفته‌است.

کار ساخت بدنه این سد، در سال ۲۰۰۶ به پایان رسید، ولی تکمیل سد و تأسیسات نیروگاه برق‌آبی آن در ۴ ژوئیه ۲۰۱۲ با نصب آخرین توربین به پایان رسید.

 

بزرگ ترین نیروگاه جهان در دهانه یانگ تسه چین

 

در سال ۲۰۱۴ میلادی نیروگاه برق‌آبی این سد با تولید ۹۸٫۸ تراوات ساعت انرژی از نظر میزان انرژی تولیدی در سال به رتبه اول جهان دست یافت. این در حالی است که تولید انرژی سالانه سد ایتایپو ۸۷٫۸ تراوات ساعت در سال ۲۰۱۴ بود.

 با این حال، با آب گیری این سد برخی از محوطه‌های باستان شناسی و فرهنگی منطقه به زیر آب رفت و سبب آواره شدن حدود ۱٫۳ میلیون نفر شد. ضمن آنکه باعث تغییرات زیست محیطی قابل توجهی، از جمله افزایش خطر رانش زمین شد.


دهم آبان ماه نود و پنج

آرماسل به خاور میانه می آید 

 آرماسل – یک تولیدکننده برتر جهانی در زمینه کف های انعطاف پذیر برای بازار عایق های تجهیزات و یک تولیدکننده فوم های مهندسی شده با عملکرد بالا اعلام کرد در حال ساخت یک کارخانه جدید در بحرین است. این کارخانه که در پارک سرمایه گذاری بین المللی بحرین (BIIP) واقع خواهد شد، قرار است با سرمایه گذاری بالغ بر ۱۶ میلیون دلاری احداث شود. پیش بینی می شود این پروژه بیش از ۱۰۰ شغل در سه سال اول ایجاد کند.

 آرماسل عایق های لاستیکی الاستومری برای بازار گرمایش، تهویه و تهویه مطبوع (HVAC) در GCC و آفریقا تولید می کند.

 رشد اقتصادی و تقاضای قوی در بخش ساختمان سبب ایجاد تقاضا برای محصولات HVAC در منطقه شده است. بحرین در حوزه مشاغلی که نیازمند این محصولات در منطقه خاورمیانه هستند، رشد قوی داشته و کارامدترین فراوری کالاهای تجاری با کوتاه ترین زمان سفر بین بندر، فرودگاه و مناطق تولید لجستیک را دارا می باشد.

 بحرین همچنین از طریق یک گذرگاه ۲۵ کیلومتری با بزرگ ترین اقتصاد شورای همکاری خلیج فارس یعنی عربستان سعودی در ارتباط است.

 شورای توسعه اقتصادی بحرین (EDB) با فرایندهای استقرار و ثبتی خود به آرماسل کمک کرد.

 زاید ال زیانی -وزیر صنایع، تجارت و گردشگری بحرین- گفت: دولت بحرین زیرساختارهای جهانی برای شرکت هایی مثل آرماسل ایجاد کرده و مشاغل ایجاد شده، پیوسته مزایای اقتصادی و لجستیکی از حضور در اینجا به همراه خواهند داشت. انتخاب بحرین به عنوان محلی برای کارخانه آرماسل بازتاب اعتماد سرمایه گذار برای محیط مناسب ماست. این یک پروژه بسیار مهیج است و ما به دنبال کار نزدیک با آرماسل هستیم.

 آرماسل در دو حوزه شغلی اصلی کار می کند: عایق پیشرفته و فوم های مهندسی با عملکرد بالا. واحد عایق پیشرفته، فوم های انعطاف پذیر برای عایق کاری تجهیزات فنی مورد استفاده برای انتقال انرژی، گرمایش و لوله کشی (H&P) در ساختمان های مسکونی و تجاری و نیز خطوط فرایند صنایع می سازد.

 فوم های مهندسی با عملکرد بالا که توسط آرماسل ساخته می شود در طیف وسیعی از بازارها از جمله حمل و نقل، اتومبیل سازی، انرژی بادی، ورزش و ساختمان سازی استفاده می شود. محصولات آرماسل سهم زیادی در راندمان انرژی جهانی دارند.

 بخش تولید بحرین سهم قابل توجهی در اقتصاد این کشور داشته و حدود ۱۴.۶% GDP واقعی را به خود اختصاص داده است که یک رشد ۲۰% در ۵ سال گذشته را نشان می دهد. این دومین بخش در حوزه غیرنفتی است که به اقتصاد این کشور کمک می کند.رکوردشکنی ایزوایکو در پارس‌جنوبی

شرکت مبین سازه گستر از شرکت‌های زیرمجموعه ایزوایکو توانست عملیات راه‌اندازی سکوی b ۸۱ پارس جنوبی را در مدت ۶۲ روز به اتمام برساند.

این سکو اولین سکوی اقماری نصب شده در فاز ۱۷ و ۱۸ پارس جنوبی است. عملیات نصب این سکو در ۱۵ مرداد ماه امسال از سوی شرکت مبین سازه گستر و عملیات راه‌اندازی سکو از ۳۱ مرداد ماه شروع شد که طی ۶۲ روز با راه‌اندازی این سکو به گاز رسید.

رکورد شکنی قبلی ایزوایکو در فاز ۱۶ بوده که طی مدت ۵ ماه و ۱۰ روز موفق به راه‌اندازی یک سکو شده بود و این بار طی مدت ۶۲روز سکوی b ۸۱ راه‌اندازی شد.

سکوی b ۸۱ طی مدت ۱۴ ماه در خشکی تکمیل شد و با توجه به اینکه عملیات ساخت این سکو در خشکی تا ۹۷ درصد انجام شده بود، عملیات راه‌اندازی با سرعت بیشتری انجام شده است. سکویb ۸۱ ظرفیت روزانه ۵۰۰‌میلیون فوت مکعب را دارا است که حدود ۶ میلیون دلار درآمدزایی خواهد داشت.

هزینه ساخت این سکو نیز ۱۱۴ میلیون دلار برآورد شده که ۷۵ درصد این سکو با استفاده از تجهیزات داخلی ساخته شده است. این در حالی است که طراحی، ساخت، بارگیری نصب و راه‌اندازی توسط کارشناسان شرکت مبین سازه (تابع ایزوایکو) انجام شده است.رشد مصرف گاز در ایران

به نقل از خبرگزاری تسنیم ،کاهش چشمگیر دمای هوا در هفته ابتدایی آبان ماه نسبت به هفته پایانی مهرماه، رشد ۱۰۰ میلیون مترمکعبی مصرف گاز طبیعی را در کشور رقم زد.

با شروع دومین ماه پاییز، سرمای گسترده هوا در بخش‌های مختلف کشور حاکم شد و این کاهش محسوس دمای هوای بیشتر استان‌های کشور، موجب رشد ۶۲درصدی مصرف گاز طبیعی در بخش خانگی شد.

در حالی که هفته پایانی مهرماه، متوسط مصرف روزانه گازطبیعی در بخش خانگی ۱۶۰ میلیون مترمکعب در روز بود، در هفته ابتدایی آبان ماه، این رقم به ۲۶۰ میلیون مترمکعب در روز رسید و همچنان نمودار مصرف گاز بخش خانگی سیر صعودی دارد.

یکی از سردترین نقاط کشور در یک هفته اخیر که سرمای هوا در این منطقه با بارش‌های متعدد برف همراه شد، شمال غرب ایران بود. با کاهش چشمگیر هوا در استان‌های شمال غربی ایران، میزان مصرف گاز طبیعی در هفته ابتدایی آبان ماه در این منطقه رشدی ۷۹ درصدی نسبت به هفته پایانی مهرماه داشت.

بیست و نهم مهرماه نود و پنج


بخش دوم عکس های روز اول نمایشگاه را در زیر ببینید:

 

روز اول به روایت تصویر - ۲

 

روز اول به روایت تصویر - ۲

 

روز اول به روایت تصویر - ۲

 

روز اول به روایت تصویر - ۲

 

روز اول به روایت تصویر - ۲

 

روز اول به روایت تصویر - ۲

 

روز اول به روایت تصویر - ۲

 

روز اول به روایت تصویر - ۲

 

روز اول به روایت تصویر - ۲

 

روز اول به روایت تصویر - ۲

 

روز اول به روایت تصویر - ۲

 

روز اول به روایت تصویر - ۲پانزدهمین نمایشگاه بین المللی تاسیسات صبح روز سه شنبه ۲۷ مهرماه آغاز بکار کرد که قسمت اول گزارش تصویری آن را در زیر می بینید:روز اول به روایت تصویر - ۱

 

روز اول به روایت تصویر - ۱

 

روز اول به روایت تصویر - ۱

 

روز اول به روایت تصویر - ۱

 

روز اول به روایت تصویر - ۱

 

روز اول به روایت تصویر - ۱

 

روز اول به روایت تصویر - ۱

 

روز اول به روایت تصویر - ۱

 

روز اول به روایت تصویر - ۱

 

روز اول به روایت تصویر - ۱

 

روز اول به روایت تصویر - ۱

 

روز اول به روایت تصویر - ۱

تولید آب شیرین با انرژی خورشیدی

روز به روز نیاز بشر به برق و آب شیرین افزایش می‌یابد. با توجه به آلایندگی نیروگاه‌های تولید انرژی، کشورهای مدافع انرژی پاک درصدد هستند سطح تولید برق و آب شیرین را به طریقی بالا ببرند که موجب تشدید آلاینده‌های جوی نشود. در همین راستا، مسابقه‌ای موسوم به LAGI در کالیفرنیا برگزار شد. شرکت‌کنندگان این مسابقه می‌بایست طرح‌های مبتکرانه خود را پیرامون راهکارهای نوین در تولید برق و آب شیرین ارائه می‌کردند.

طرح ارائه شده توسط گروه مهندسی عبدالعزیز خلیلی و همکاران به فینال این رقابت راه یافت. این شرکت کانادایی موفق به طراحی و ساخت لوله‌ای شناور شد که قادر است از آب شور دریا آب شیرین تولید کند. این سازه بتازگی در اسکله سانتا مونیکا به آب انداخته شد.

 

تولید آب شیرین با انرژی خورشیدی

 

فناوری نمک‌زدایی آب شور همانند فناوری اُسمُز معکوس به حجم زیادی انرژی برق و تعداد قابل توجهی تجهیزات پرهزینه نیاز دارد. همچنین، تولید آب شیرین به روش معمول به تولید مواد زائد صنعتی و آلودگی منابع آبی منجر می‌شود. اما طرح مبتکرانه‌ گروه مهندسی خلیلی برای تولید آب شیرین، بهره‌وری بیشتر و آلایندگی کمتری دارد.

این سازه از صفحات خورشیدی ساخته شده است و سالانه ۱۰ هزار مگاوات ساعت انرژی برق تولید می‌کند. برق تولید شده با صفحات خورشیدی در شیرین‌سازی آب شور دریا از طریق فرآیند فیلتراسیون الکترومغناطیسی به کار گرفته خواهد شد. این فناوری قادر است سالانه ۱/۵ میلیارد گالن آب آشامیدنی تولید کند.

در فرآیند فیلتراسیون الکترومغناطیسی، از میدان الکترومغناطیسی ایزوله شده در لوله‌هایی که آب دریا را به گردش درمی‌آورند استفاده می‌شود. طی این فرآیند، نمک و ناخالصی‌های آب دریا فیلتر خواهد شد و در مجموع تا زمانی که آب شیرین تولید شود، زمان زیادی طول نمی‌کشد و به لحاظ مصرف انرژی، کارآمد است.

این فناوری علاوه بر آب شرب، قادر است آب زلال با شوری ۱۲ درصد نیز تولید کند که در حمام‌های حرارتی کاربرد خواهد داشت. آب آشامیدنی پس از تولید وارد شبکه لوله‌کشی شده و آبِ با شوری ۱۲ درصد نیز قبل از این که به دریا بازگردانده شود، در حمام‌ها استفاده خواهد شد.طرح تحقیقاتی "بررسی تاثیر پارامترهای دما،فشار و مقدار مبرد بر راندمان سیکل تبرید تراکمی از طریق شبیه سازی" که طی قراردادی ازسوی سازمان بهره‌وری انرژی ایران (سابا) با دانشگاه حکیم سبزواری منعقد شده بود با موفقیت به پایان رسید.

 دکتر مهدی دیمی دشت بیاض عضو هیات علمی گروه مکانیک و مجری این طرح با اشاره اینکه انجام این طرح تحقیقاتی ۱۸ ماه به طول انجامید، گفت: از جمله نتایج و دستاوردهای موثر این طرح کاهش مصرف انرژی و تولید آلاینده‌های ناشی از آن در به کارگیری کولرهای گازی با هدف تولید سرمایش بود.

وی افزود: یکی از دستاوردهای طرح توسعه یک مدل عددی با هدف محاسبه جرم بهینه میزان مبرد (گاز عامل سرمایش) در انواع کولرهای گازی با ظرفیت‌های مختلف است. همچنین نتایج مدل عددی با مقادیر تجربی که در آزمایشگاه ملی انرژی سابا انجام گرفت مورد اعتبارسنجی واقع شد.

استاد دانشگاه حکیم سبزواری ادامه داد: در بخش دیگری از پروژه امکان سنجی جایگزینی مبرد R۲۲ (بعنوان مبرد مخرب لایه ازن) با مبرد R۴۱۷A(به عنوان مبرد دوستدار محیط زیست) بررسی شد. همچنین بر اساس نتایج تحقیقات قبلی مبرد R۴۱۷A از معدود مبردهایی است که بدون هیچ گونه تغییر در ساختار سیکل تبرید می‌تواند جایگزین مبرد R۲۲ شود. بر این مبنا کپسول مبرد R۴۱۷A پس از تلاش فراوان از خارج از کشور تهیه شده و نحوه عملکرد کولر گازی با این مبرد مورد بررسی تجربی قرار گرفت.

دکتر دیمی دشت بیاض با اشاره به اینکه مهم ترین دستاورد طرح را می‌توان توسعه نرم افزار بومی محاسبات سیستم های تبرید تراکمی، RefCom، عنوان کرد که توسط تیم تحقیقاتی پروژه مذکور برای اولین بار در سطح کشور ارائه شده است،تصریح کرد: نرم افزار RefCom به عنوان محصول مشترک دانشگاه حکیم سبزواری و سازمان بهره وری انرژی ایران از این پس در اختیار تولیدکنندگان، کارشناسان و تعمیرکاران کولرهای گازی قرار می گیرد تا به کمک آن پارامترهای مهم و تاثیرگذار بر عملکرد این سیکل ها محاسبه شود.

وی ضمن تشریح ویژگی های این نرم افزار عنوان داشت: این نرم افزار دارای ۷ صفحه محاسباتی است که در صفحات مختلف آن می‌توان مواردی همچون خواص ترمودینامیکی انواع مبردها، راندمان سیکل تبرید (ضریب EER)، جرم بهینه مبرد برای انواع سایزها، تاثیر دمای محیط و طول لوله رابط بین بخش داخلی و بیرونی اسپلیت ها، محاسبات اقتصادی و زیست محیطی و درنهایت صفحه معرفی نرم افزار را محاسبه کرد.

دکتر دیمی یادآور شد: از نتایج طرح پژوهشی مورد نظر مقالات متعددی استخراج شد که یکی از این مقالات با عنوان ” بررسی تجربی تاثیرمیزان جرم مبرد برعملکر دسیکل تبریدتراکمی” موفق به کسب عنوان مقاله برتر در هفتمین کنفرانس گرمایش، سرمایش و تهویه مطبوع شده است.

وی در پایان، ابراز امیدواری کرد که با معرفی و شناخت هر چه بیشتر دانشگاه حکیم سبزواری بتوان در آینده قراردادهای پژوهشی بیشتر و موثرتری با صنایع مختلف منعقد کرد.محققان آزمایشگاه تحقیقاتی انرژی، آب و محیط زیست دانشگاه علم و صنعت ایران پس از پنج سال فعالیت مستمر تحقیقاتی توانستند دانش فنی ساخت این هیترها را تدوین و برای نخستین بار در کشور تولید کنند.

سید مصطفی حسینعلی پور، مجری طرح «تکنولوژی ساخت هیترهای تابشی کاتالیستی» اظهار داشت: این هیتر های سبز، قادر به انجام فرآیند احتراق در دمای پایین بوده به همین دلیل گازهای خطرناک نظیر اکسیدهای نیتروژن و مونوکسید کربن تولید نمی کند.

وی افزود: در این نوع هیترها، گاز طبیعی یا کپسول در حضور کاتالیست بدون تشکیل هیچگونه شعله‌ای با اکسیژن واکنش داده و تابش مادون قرمز از سطح آن آزاد می شود.

حسینعلی پور خاطر نشان کرد: تکنولوژی ساخت هیترهای تابشی کاتالیستی، در اختیار دو کشور کانادا و امریکاست و مدتی است در اروپا نیز تحت لیسانس شرکت های اصلی سازنده، نسبت به ساخت آن اقدام می شود.

دانشیار دانشکده مکانیک دانشگاه علم و صنعت ایران، مزیت هیتر های تابشی کاتالیستی را نسبت به نمونه‌های خارجی آن، در قیمت تمام شده پایین­تر دانست و افزود: این هیترها در حال حاضر با همت یک شرکت دانش بنیان مستقر در مرکز رشد دانشگاه علم و صنعت ایران تجاری‌سازی شده و با نصف قیمت نمونه خارجی به بازار عرضه می‌ شود.

وی عنوان کرد: این هیتر که نام «هیتر سبز» بر آن گذارده شده، کاربرد وسیعی در صنعت نفت و گاز، کوره‌های رنگ‌آمیزی، کوره‌های عملیاتی حرارتی، خشک‌کن‌ها، صنایع غذایی، صنعت پارچه و چرم، چوب و کاغذ و گرمایش ساکن و سیار در سوله‌ها، کارگاه‌ها، مرغداری‌ها، کاروان‌ها، منازل مسکونی و ... دارد.

وی در خصوص ویژگی های این هیتر ها اظهار داشت: به دلیل کاربرد فناوری نانو، این هیترها از ایمنی بسیار بالا، راندمان حرارتی بالاتر، زمان راه‌اندازی سریع‌تر و کاهش زمان فرآیند و آلایندگی کمتری برخوردار است.کولری کوچک اما با قدرت موتور هواپیما

امروز Thermaltake یک کولر پردازنده جدید به نام Engine ۲۷ معرفی کرد که هیچ شباهتی به کولرهای رایج ندارد.

Engine ۲۷ یک کولر کوچک با ارتفاع کم است اما آنچه که این محصول را متمایز می کند، طراحی غیر معمول است. در کولر Engine ۲۷ فن نیز از فلز ساخته شده و افزون بر ایجاد گردش هوا، به عنوان حرارت گیر عمل می کند.

 

 

کولری کوچک اما با قدرت موتور هواپیما

 


حرارت گیر اصلی این کولر به واسطه هسته فلزی نسبتاً بزرگ با سطح پردازنده تماس می یابد و حرارت را از سطح آن جذب می کند، اما از آنجایی که هسته موتور و تیغه های فن نیز فلزی بوده و با حرارت گیر اصلی در تماس است، حرارت به فن نیز منتقل می شود و با چرخش آن، حرارت مستقیماً با مولکول های هوا تبادل می یابد، چیزی که در طراحی معمول تنها توسط حرارت گیر انجام می شود. این کولر از طراحی به نام Sandia الهام گرفته شده است.

 Thermaltake Engine ۲۷ تنها ۲۷ میلی متر ارتفاع دارد و احتمالاً نام آن به دلیل شباهت با هسته موتور جت انتخاب شده است. این کولر با مشخصات استاندارد ۱U سازگاری دارد و می تواند در Rackها استفاده شود. به رغم طراحی غیر معمول، به ادعای Thermaltake این کولر هنوز هم آلودگی صوتی بسیار کمی ایجاد می کند. میزان آلودگی صوتی ایجاد شده توسط فن این کولر با سرعت چرخش حداقل ۱۵۰۰ دور در دقیقه و حداکثر ۲۵۰۰ دور در دقیقه، ۱۳ الی ۲۵ دسیبل است.

 کولر Thermaltake Engine ۲۷ تنها ۳۱۰ گرم وزن دارد و با کلیه سوکت های سری LGA۱۱۵x سازگاری دارد. قیمت این محصول تاکنون اعلام نشده است.بیست و چهارم مهرماه نود و پنج

اگر قصد سفر دارید و یا تمایل دارید به طور منظم کیفیت آب خود را بررسی کنید، به یک بطری آب جدید به نام Ecomo علاقه نشان خواهید داد.

این بطری قادر به آزمایش و تعیین کیفیت آب مصرفی شما است. همچنین قادر به تصفیه و فیلتر کردن آن نیز است تا هرگونه مواد آلاینده را از آب خوراکی شما حذف کند. بطری آب Ecomo دارای یک نرم افزار مخصوص گوشی های هوشمند است تا به کمک آن بتوانید بر روی میزان مصرف آب خود نظارت داشته باشید و هم بتوانید کیفیت آن را بررسی کنید.

 

 

تصفیه آب با بطری هوشمند

 برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این بطری آب بسیار منحصر به فرد شما را به تماشای فیلم زیر دعوت می نماییم. سازندگان Ecomo در مورد طراحی و ویژگی های آن می گویند: «آیا آب آشامیدنی بهداشتی مینوشید؟ مطالعات اخیر نشان دادهاند حتی آب های مصرفی روزمره نیز ممکن است حاوی ۲۰ تا ۳۰ آلاینده شیمیایی از جمله موادی مانند داروها، فلزات سنگین، آفت کش ها و کودها باشند.

کافی است بطری هوشمند Ecomo را از آب شیر خانه تان یا یک چشمه آب و یا از رودخانه پر کنید و با یک تکان کوچک میزان آلاینده های آن را مشخص نمایید. فقط قبل از تکان دادن باید درب بطری را به خوبی محکم ببندید. شما می توانید کیفیت آب را بروی صفحه نمایش این بطری و یا نرم افزار تلفن همراه Ecomo مشاهده کنید.

 هنگامی که شما از کیفیت آب مطلع شدید، می توانید با پیچاندن قسمت پایینی بطری آب را تصفیه کنید. سیستم تصفیه سه مرحله ای این بطری حاوی فیبر کربن فعال، فیبر تبادل یونی و یک غشاء نانو فیبر است. با استفاده از این فناوری ها Ecomo می تواند بسیاری از آلاینده های عمده، مانند آفت کش ها، فرآورده های نفتی، باکتری ها، و بسیاری از فلزات سنگین را از آب آشامیدنی شما حذف کند.
ایران و یک شرکت آلمانی به منظور ساخت نیروگاه ۲۰ مگاواتی برق خورشیدی در شمال کشور قرارداد همکاری امضا کردند.

پس از امضای قرارداد ۸۲۰ میلیون دلاری بین ایران و شرکت‌های کره جنوبی برای ساخت دو نیروگاه برق در جنوب کشور، ایران با یک شرکت آلمانی هم به منظور احداث یک نیروگاه برق خورشیدی در شمال کشور قرارداد همکاری امضا کرد.

بر اساس این قرارداد همکاری که بین شرکت برق منطقه‌ای گیلان و «سان فارمینگ» آلمان امضا شده قرار است ژرمن‌ها در دو منطقه منجیل و لوشان در استان گیلان نیروگاه‌های برق خورشیدی در مجموع به ظرفیت ۲۰ مگاوات احداث کنند.

عظیم بلبل‌آبادی مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای گیلان در تشریح توافق انجام گرفته با این شرکت آلمانی به منظور احداث نیروگاه‌های برق خورشیدی در شمال کشور، گفت: ۲۰ مگاوات نیروگاه انرژی خورشیدی در منطقه منجیل و لوشان استان گیلان با مشارکت یک شرکت آلمانی احداث خواهد شد.

این مقام مسوول با تاکید بر اینکه شرکت «سان فارمینگ» آلمان از سابقه احداث ۵۰۰ مگاوات نیروگاه برق خورشیدی در آلمان برخوردار است، گفت: با مطالعات فنی و عملیاتی انجام گرفته توسط آلمانی‌ها، احداث نیروگاه برق خورشیدی در دو منطقه لوشان و منجیل در شمال کشور دارای توجیه اقتصادی است.

وی با بیان اینکه منطقه جغرافیایی منجیل تا لوشان فاقد ریزگرد بوده و بادخیز بودن منطقه موجب می‌شود گرد و خاک روی پنل‌های خورشیدی ننشیند و همچنین سلول‌های خورشیدی خنک شده که این امر بازده سلول‌های خورشیدی را افزایش می‌دهد، اظهار کرد: مجموعه این عوامل ساخت ۲۰ مگاوات نیروگاه خورشیدی در منطقه جغرافیایی منجیل تا لوشان را امکان‌پذیر می‌سازد.

«پیتر شرم» رئیس هیات مدیره شرکت آلمانی سان فارمینگ هم درخصوص جزئیات مشارکت برقی در ایران توضیح داد: فعالیت اصلی این شرکت آلمانی، تولید برق از انرژی خورشیدی و در کنار آن انجام فعالیت‌های کشاورزی در زیرمجموعه پانل‌های خورشیدی تحت عنوان Food & Energy است و هدف اصلی آن در ایران سرمایه‌گذاری روی پروژه‌های خورشیدی و غذا با سرمایه‌ای در حدود حداقل ۴۰ میلیون یورو خواهد بود.

 
بخش دوم آسانسورهای حیرت انگیز در دنیا را در ذیل می خوانید:

 . مرکز تجاری راکفلر در منهتن نیویورک آسانسوری به ارتفاع ۲۴۳ متر دارد.

 . آسانسور برج ۲۹۹ متری ایفل در پاریس فرانسه هم از مشهورترین آسانسورهای هیجانی دنیا است.

 آسانسور موزه مرسدس بنز، آلمان

 اگرچه ماشین های مدل بالا جاذبه اصلی موزه مرسدس بنز در آلمان هستند، اما آسانسورهای غیر معمول آن که دیوار بتونی را عمودی طی می کنند هم جذابیت زیادی دارند. این آسانسورهای باریک و براق به جای قفسه شیشه ای، تمام فلز هستند و فقط یک نوار باریک شیشه برای دیدن بیرون وجود دارد. از این آسانسورها می توان در ایستگاه های فضایی هم استفاده کرد!


آسانسورهای حیرت انگیز - ۲آسانسور شهرداری در آمریکا

 آسانسور شهرداری اورگن در اواسط دهه پنجاه ساخته شد تا دو قسمت شهر که با یک پرتگاه از هم جدا شده بودند به هم وصل کند. از آن زمین به بعد چندین بار بازسازی شده اما هنوز هم روزانه ۱۰۰۰ نفر را بین دو قسمت شهر جا به جا می کند.آسانسورهای حیرت انگیز - ۲آسانسور Skyview، سوئد

 اگر بخواهید به بالای بزرگترین ساختمان کروی دنیا یعنی اریکسون گلوب بروید، باید یک آسانسور کروی هم داشته باشید. آسانسور کروی skyview که از شیشه و فلز ساخته شده به دور اریکسون گلوب می چرخد در حالی که کف آن ثابت است و مسافران حرکت نمی کنند.آسانسورهای حیرت انگیز - ۲آسانسور Bailong، چین

 آسانسور Bailong چین که یکی از شگفت انگیز ترین آسانسورهای جهان است بلندترین آسانسور فضای باز دنیاست و ۳۰۴ متر ارتفاع دارد. این آسانسور بر روی یک صخره ساخته شده و مسافران را به بالای صخره می برد. زمان مسیر تنها یک دقیقه است ولی اگر ارتفاع آسانسور برای شما خیلی زیاد است می توانید از یک مسیر پیاده روی دو ساعت و نیمه هم به بالای صخره برسید.آسانسورهای حیرت انگیز - ۲آسانسور لوور، فرانسه

 آسانسور استوانه ای موزه لوور که به دلیل سقف بازش منحصر به فرد است تا میانه پله های مارپیچ بالا می رود.آسانسورهای حیرت انگیز - ۲

آسانسور نه تهنا یک وسیله بالابر بلکه یک تفریح هم به شمار می آید اگر این آسانسور حیرت انگیز باشد.
در زیر قسمت اول این آسانسورها را می خوانید:
۱ - آسانسور Santa Justa، پرتغال

این آسانسور پر نقش و نگار آهنی در شهر لیسبون پرتغال، یک اثر هنری گوتیک هم به شمار می رود. گرچه در این شهر چند قطار کابلی برای اتصال قسمت های بالایی و پایینی لیسبون وجود دارند، اما Santa Justa تنها آسانسور باقی مانده در شهر است که هنوز این کار را انجام می دهد. Santa Justa در سال ۱۹۰۵ افتتاح شده و امروز به عنوان ترکیبی از صنعت و مذهب (به دلیل ظاهر کلیسا مانند) از آن یاد می شود.

 

 

 


آسانسورهای حیرت انگیز - ۱۲ - آسانسور Lacerda، برزیل

 اولین آسانسور برزیل هنوز در حال استفاده است که در سال ۱۸۷۳ ساخته شده و تا ۸ متر بالا می رود. به خاطر ظاهر آرت دکو مانند، این آسانسور تبدیل به یک جاذبه گردشگری در منطقه شده است. این یک آسانسور عمومی است و همه می توانند برای رسیدن به بندر یا خارج شدن از آن استفاده کنند.

  

آسانسورهای حیرت انگیز - ۱


۳ - آسانسور در آکواریوم ۲۵ متری برلین

 بزرگترین آکواریم جهان در لابی هتلی در برلین قرار گرفته است. از نکات جالب توجه این آکواریوم وجود آسانسور شیشه ای در داخل آن می باشد. این آکواریوم که AquaDom نام دارد دارای ۱۵۰۰ نوع ماهی می باشد. ارتفاع این مخزن ۲۵ متر بوده که به علت بزرگ بودن آن هر هفته دوبار توسط غواصان نظافت می شود. در داخل این آکواریوم استوانه ای شکل یک میلیون لیتر آب جای گرفته. این آکواریوم در سال ۲۰۰۴ با هزینه ۱۲.۸ میلیون یورو ساخته شده است.

 

آسانسورهای حیرت انگیز - ۱

 


۴ - آسانسور LA، آسانسورهای باریک و براق به جای قفسه شیشه ای، تمام فلز هستند و فقط یک نوار باریک شیشه برای دیدن بیرون وجود دارد. از این آسانسورها می توان در ایستگاه های فضایی هم استفاده کرد.

 ۵ - طاق دروازه یک طاق قوسی معروف در میزروی آمریکا است که ۱۹۲ متر ارتفاع دارد و آسانسوری برای بردن گردشگران به بالاترین نقطه موجود است.

 ۶ - آسانسور Hammetschwand، سوئیس

این آسانسور رکورد بلندترین آسانسور در فضای باز در اروپا را دارد و یک مسیر کوهستانی را تا بالاترین نقطه آن یعنی ارتفاع ۱۲۰۰ متر بالاتر از سطح دریا طی می کند. آسانسور که در سال ۱۹۰۵ ساخته شده ۱۵۲ متر ارتفاع را کاملا عمودی بالا می رود و چشم اندازی فوق العاده در بالاترین نقطه منتظر مسافران است.آسانسورهای حیرت انگیز - ۱۷ - آسانسور جالب ۱۲۹ متری آسمان نما در استکهلم سوئد ، گردشگران را به تماشای زیبایی های آسمانها می برد.


سیزدهم مهر ماه نود و پنج

غیراستاندارد بودن ۹۹ درصد آسانسورها

به نقل از سازمان ملی استاندارد، وحید مرندی مقدم ، معاون نظارت بر اجرای استاندارد با تاکید بر اینکه درسال گذشته آسانسوربیش از دو هزار سازمان دولتی، مجتمع مسکونی ، وزارتخانه ها و اماکن عمومی به صورت رندوم توسط کارشناسان سازمان ملی استاندارد ایران مورد بازدید قرار گرفت که ۹۹.۷ درصد آنها غیر استاندارد و فقط ۳ دهم درصد این آسانسورها استاندارد بود گفت :آسانسورها باید بر اساس مولفه های اعلام شده سازمان ملی استاندارد ایران و طبق دستور العمل لازم نصب و مورد استفاده قرار گیرند که بی توجهی به این موضوع خطر آفرین است و بر این اساس، نامه ای برای وزارتخانه ها و سازمان ها ارسال و اخطاریه های لازم داده شد.

 وی افزود :سازمان ملی استاندارد ایران به عنوان مرجع ،به ادارات کل استاندارد استانها اعلام کرده است که بر آسانسور سازمان ها و ساختمان های عمومی نظارت و کنترل لازم را داشته باشند و در صورت مشاهده آسانسورهای غیر استاندارد نسبت به پلمپ آنها اقدام کنند.

 معاون نظارت بر اجرای استاندارد گفت : سازمان ملی استاندارد ایران در نظارت بر آسانسورهای ساختمانها و مجتمع های مسکونی با مشکلاتی مواجه است و برای بررسی وضعیت این آسانسورها باید حکم مراجع قضایی اخذ و برای رفع این مشکل نیز یشنهاداتی به دولت ارائه شد که درصورت تایید، این واحدها نیز ملزم به رعایت استاندارد آسانسورها خواهند شد.

 مرندی مقدم خاطرنشان کرد: آسانسورهایی که قبل از سال ۸۴ نصب ، راه اندازی و مورد بهره برداری قرار گرفته اند بدون نظارت سازمان ملی استاندارد ایران است و از سال ۸۴ نظارت جدی در این بخش در دستور کار گرفته است و در سالهای اخیر پس از بازرسی های صورت گرفته توسط شرکت های بازرسی آسانسور ، بطور نامحسوس مجددا" این آسانسورها توسط کارشناسان سازمان برای اطمینان مورد بازرسی قرار می گیرند تا از ایمنی و کیفیت آنها اطمینان حاصل شود .
کاهش مصرف انرژی زودتر از زمان پیش بینی

اتحادیۀ اروپا شش سال زودتر از زمان پیش ­بینی شده به هدف­گذاری خود در زمینۀ کاهش مصرف انرژی دست یافته است. این خبر در بولتن بهسامان به چاپ رسیده است.

مخاطبین این نشریه در این شماره از بولتن بهسامان می­ توانند علاوه­ بر اطلاع از اخبار فعالیت­ های این سازمان، به مطالعۀ گزارش خبری تحت عنوان «اتحادیۀ اروپا شش سال زودتر از زمان پیش­ بینی شده به هدف­گذاری خود در زمینۀ کاهش مصرف انرژی دست یافته است» نیز بپردازند.خبر خوش وزارت نیرو به پیمانکاران طلب کار

به گزارش تاسیسات نیوز، ستار محمودی، قائم مقام وزیر نیرو، درباره نحوه تعامل دولت با بخش خصوصی در بخش پرداخت بدهی‌ها اظهار داشت: بخش خصوصی نقاط قوت و توان‌هایی دارد و انتظارات و مشکلاتی هم دارد که باید آنها را حل کرد.

وی افزود: عمده‌ترین مشکل بخش خصوصی منابع مالی است که برای این منظور و همچنین بازار کار صنعت آب و آب و فاضلاب اقدامات زیادی انجام دادیم که از جمله آن برقراری ارتباط با بانک‌های داخلی، صندوق توسعه ملی و استفاده از اوراق مشارکت است.

محمودی همچنین گفت: ما نیز در عرصه آب و برق بدهی کلانی داریم که بخشی از بدهی‌ها به بانک‌ها و نیروگاه‌ها و برخی نیز مربوط به پیمانکاران و سازندگان است.

وی با اشاره به اینکه اکنون پرداخت بدهی‌های ما از گام‌های اولیه عبور کرده است، افزود: میزان بدهی ما به حوزه سازندگان و پیمانکاران حدود ۴ هزار میلیارد تومان است که بخشی از این بدهی‌ها (نزدیک ۲ هزار میلیارد تومان) را پیگیری کردیم که از طریق اوراق مشارکت و اوراق خزانه اسلامی پرداخت کنیم.

محمودی تصریح کرد: در حوزه برق نیز از طریق دستگاه‌های ذیربط در حال پیگیری هستیم که نیروگاه‌هایی که فروخته شده و بدهی آن روی دوش دولت مانده است تهاتر شود.

وی با بیان اینکه پرداخت بدهی‌های بخش صنعت برق به گام های پایانی خود رسیده است، خاطرنشان کرد: فعلا مقرر شده که حدود ۶ هزار میلیارد تومان از بدهی‌های دولت به پیمانکاران و سازندگان صنعت برق از مسیرهای یاد شده پرداخت شود


چگونگی کارکرد سیستم تهویه مطبوع و کنترل دما

تا بحال شده وقتی از کولر استفاده میکنید و بعد از چند دقیقه مجبور شدید درجه آن را کم کنید، و یا زمانی که از بخاری استفاده میکنید بعد از چند دقیقه از شدت گرما شیشه خودرو را باز کنید؟ حتما همه شما اسم سیستم تهویه مطبوع را در خودروها شنیده اید، اما سیستم کنترل دما را چطور؟ مطلب امروز در واقع توضیح این دو سیستم است.

مقایسه این دو سیستم مثل مقایسه سیستم های محرک ۴X۴ و AWD است. هردوی اینها در حقیقت و عملکرد یکی هستند، همانطور که سیستم A/C و کنترل دما برای خودروها در واقع قابلیتی مشابه را ایجاد میکند، اما چرا وقتی سیستم کنترل دما را به عنوان آپشن انتخاب میکنیم، هزینه آن بیشتر و گران تر است؟

با سیستم A/C ( Air Conditioning ) شروع میکنیم. این سیستم شامل فرایندیست که یک سیال ( معمولا سیال R۱۳۴ ) را با تراکم و خشک کردن سرد میکند، در این مقطع سرمای ایجاد شده و نه خود سیال، توسط فن ها به داخل اتاق فرستاده میشود تا دمای اتاق خودرو متعادل شود. این سیستم از یک مکانیزم فشرده سازی، مبدل حرارتی و فن ها استفاده میکند. 


 

چگونگی کارکرد سیستم تهویه مطبوع و کنترل دما

 

مرحله اول: سیال مورد استفاده در پس از عبور از کمپرسور، به حالت گاز درآمده، فشار و دمای آن بالا میرود، این کمپرسور با استفاده از تسمه به میل لنگ وصل میشود و نیروی خود را از آن میگیرد.

مرحله دوم: گاز پرفشار و با دمای بالا از کمپرسور وارد کندانسور ( مبدل حرارتی ) میشود، این قطعه معمولا جلوی رادیاتور خودرو بسته میشود و یک فن نیز، هوا را بسمت پره های آن پرتاب میکند. در کندانسور سیال از حالت گاز به مایع تبدیل میشود و کمی از حرارت و فشار خود را از دست میدهد.

مرحله سوم: مایع پر فشار و دما بالا وارد خشک کن میشود، قطعه ای که رطوبت مایع را میگیرد، اصطلاحا به این سیال مایع خشک گفته میشود.

مرحله چهارم: مایع خشک پر فشار و دما بالا با عبور از شیر انبساط، بسرعت فشارش را از دست میدهد و دمای آن بشدت کاهش میابد.

مرحله پنجم: حال مایع کم فشار و سرد به "اِواپراتور" میرسد، ( اِواپراتور قطعه ای شبیه به رادیاتور است که لوله ای مارپیچ از میان پره های عمودی عبور کرده ) در این مرحله فن ها با پرتاب هوا از بین پره های اِواپراتور، موجب میشوند تا هوای خنک وارد اتاق خودرو شود، سیال پس از عبور از اِواپراتور گرم میشود و با عبور دوباره از شیر انبساط ( این بار تغییری در آن رخ نمیدهد ) به کمپرسور برمیگردد و این چرخه دوباره ادامه میابد.

یکی از معایب تهویه مطبوع این است که دمای هوای ورودی به اتاق کاملا به درجه حرارت هوای بیرون بستگی دارد، و اِواپراتور تنها رنج محدودی از دما را ارائه میدهد و شما باید درجه حرارت دلخواه خود را بصورت دستی تنظیم کنید. در علم مهندسی به سیستم تهویه مطبوع یک فرایند چرخه باز میگویند. یعنی شما یک ورودی دارید، این ورودی فرایندی را طی میکند و از چرخه خارج میشود.

اما فرق سیستم کنترل دما با تهویه مطبوع چیست؟ این سیستم از تهویه مطبوع استفاده کرده و با یک مکانیزم تشخیص دما آن را کاربردی تر میکند. و به شما اجازه میدهد دمای هوای ورودی به کابین را دقیقا تنظیم کنید حتی نیم درجه. همانطور که گفتیم سیستم کنترل دما همان تهویه مطبوع هوشمند است.

در زیر یک فرایند چرخه بسته را مشاهده میکنید که با استفاده از اطلاعاتی که از خروجی بدست میآورد، میتواند ورودی را دست خوش تغییر کند. به عنوان مثال وقتی شما ۱۷ سانتی گراد را تنظیم میکنید. سیستم بصورت خودکار درجه حرارت هوای ورودی به اتاق را کنترل میکند تا دمای ۱۷ درجه در اتاق خودرو ثابت بماند.

در سیستم های پیشرفته تر از یک سنسور نور خورشید بروی داشبورد نیز استفاده میشود تا میزان گرمای ورودی به کابین از طریق تابش خورشید نیز اندازه گیری شود و بازخورد آن روی سیستم کنترل دما، سرعت عمل و تاثیر این سیستم را بیشتر میکند.

سیستم کنترل دما بطور موثر یعنی؛ اگر شما در یک منطقه با آب و هوای معتدل زندگی میکنید فقط کافیست یکبار دمای مورد نظر خود را تنظیم و باقی کار را به سیستم هوشمند واگذار کنید. و اگر در منطقه ای چند آب و هوایی ( تابستان گرم و زمستان سرد ) زندگی میکنید باید در هر شرایط باز هم فقط یکبار دمای مورد نظر را انتخاب کنید.


نیروگاه های خورشیدی در مسیر خیر

مجتبی علیخانی، رئیس اداره اجرای طرح های اشتغال‌زایی کمیته امداد کشور، در حاشیه برگزاری کارگاه آموزشی نیروگاه‌های خورشیدی در جمع خبرنگاران اظهار داشت: کمیته امداد امام خمینی‌(ره) کشور با همکاری وزارت نیرو ۱۰ هزار واحد نیروگاه خورشیدی در مقیاس ۵ کیلوواتی در سطح کشور نصب و راه‌اندازی می‌کند.

وی با بیان اینکه طرح راه‌اندازی نیروگاه خورشیدی در دو مرحله اجرا می‌شود افزود: مددجویان ۱۲ استان کشور تحت پوشش این طرح قرار می‌گیرند.

رئیس اداره اجرای طرح‌های اشتغال‌زایی کمیته امداد با اشاره به اینکه در هر مرحله ۵ هزار طرح اجرا می‌شود، گفت: انرژی برق تولید شده در این طرح توسط شرکت توزیع نیروی برق به مدت ۲۰ سال خرید تضمینی می‌شود.

علیخانی با بیان اینکه این قرارداد خرید تضمینی در سال ۹۴ ماهیانه ۹۷۰ هزار تومان بود و امسال به ۸۰۰ هزار تومان کاهش یافت عنوان کرد: به این دلیل که احتمال کاهش این مبلغ در سال آینده وجود دارد تلاش می‌کنیم این طرح را در سال ۹۵ به طور کامل اجرا کنیم.


پیام روز جهانی استاندارد منتشر شد

 روسای سازمان های IEC ،ISO و ITU به مناسبت روز جهانی استاندارد (۱۴ اکتبر ۲۰۱۶ ) پیام مشترکی صادر کرده اند.

استانداردها ما را به روش ها و آیین کارهای اطمینان بخش و با چارچوب های قابل اعتماد همکاری متصل می سازند.

از طریق ارایه تفاسیر مشترک در باره طرف های یک ارتباط یا معامله ،استانداردها درتجارت سودمند متقابل و بهره گیری مناسب از منابع در تجارت بین المللی ضروری می باشند.

 تعاملات اجتماعی برمجموعه ای از معیارها،مفاهیم یا معانی بنیادین مورد احترام عمومی تکیه دارد - استانداردهای بین المللی با مدون سازی این معیارها دسترسی همگانی به آنان را تضمین می نمایند.

 محصول یا خدمت منطبق بر یک استاندارد بین المللی دارای نشانه ی کیفیت،ایمنی یا هماهنگی است. استانداردها در باره گوناگونی های جهان همبسته ما صحبت می کنند، در جاهایی که اطمینان ازسخن گفتن با واژگان مشابه ضروری است ،یکنواختی را مطرح می نمایند.پیام روز جهانی استاندارد منتشر شدصرفه جویی انرژی در ایام عزاداری


با آمدن فصل عزاداری امام حسین (ع) ، سابا خواستار مشارکت هیات های عزاداری درعدم استفاده ازلامپ های پرمصرف درایام سوگواری سالارشهیدان شد.

سازمان بهره وری انرژی ایران (سابا ) در اطلاعیه ای ضمن عرض تسلیت به مناسبت فرا رسیدن ایام سوگواری سالار شهیدان حضرت ابا عبدالله الحسین (ع) از هموطنان گرامی خواستارشد که استفاده از لامپ های پرمصرف و کم بازده از قبیل مدادی، خیاری و ... برای تأمین روشنایی تکایا، مساجد و حسینیه ها اکیدا خوداری نمایند.

در این اطلاعیه آمده است، از آنجا که هیأت ­های برگزارکننده مراسم سوگواری سالار شهیدان حضرت ابا عبدالله الحسین (ع) به عنوان مکان ­هایی به شمار می ­آیند که در ترویج فرهنگ صحیح و شرعی در جامعه نقش عمده ای رابرعهده دارند، لذا از کلیه هیاتهای محترم خواهشمندیم که در این ایام برای تأمین برق مورد نیازتکایا،مساجد و حسینیه های خود با شرکت­های توزیع نیروی برق هماهنگی های لازم رابه عمل آورند و از لامپ ­های پرمصرف از قبیل مدادی و خیاری که استفاده ازاین نوع لامپ ها یک اقدام ضدارزشی و مغایربا فرهنگ اعتدال اسلامی جهت روشنایی است خوداری نمایند و به عنوان جایگزین آنها از لامپ­های کم مصرف و احیاناً ریسه هایی با لامپ­های LEDاستفاده بنمایند بی شک این اقدام مردمی باعث توسعه و ترویج بهینه سازی مصرف برق در کشور و بیانگر یک الگوی رفتاری_ اسلامی برای توسعه فرهنگ اصلاح الگوی مصرف درجامعه خواهد بود.


اطلاعیه ای مهم برای ناظران

به گزارش تاسیسات نیوز به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران، با توجه به شرح وظایف ناظران مندرج در مبحث ۲ مقررات ملی ساختمان، ناظران موظفند گزارشات مرحله‌ای خود را به موقع ارائه نمایند و عدم انجام آن مصداق تخلفات حرفه‌ای محسوب می‌شود.

خیرا با راه‌اندازی سامانه ارجاع نظارت آبفا و برق و استناد این سامانه‌ها به گزارشات مرحله‌ای ناظران در ساختمان‌های زیر ۱۵۰۰ متر، مشاهده گردید که تعداد قابل توجهی از پروژه‌های ساختمانی مطابقت مرحله اجرای ساختمان و گزارشات ثبت شده را نداشته و نتیجتا منجر به بروز اختلال در روند انتخاب ناظران مکانیک و برق و نیز سامانه‌های مربوطه گردیده است.

لذا ضروری است اعضای محترم سازمان نظام مهندسی گزارشات مرحله‌ای را در موعد مقرر ارائه نموده و در صورت احراز عدم تطابق گزارش مرحله‌ای با وضعیت ملک از طریق سامانه‌های آبفا و برق و بازرسی‌های متعاقب آن، پیگیری تخلف مربوط از طریق مراجع انتظامی صورت خواهد گرفت.

قابل ذکر است به توجه به بروز چنین مسئله‌ای در سامانه آبفا و برق بازرسی‌های موردی تطبیق برای کلیه ساختمان‌ها در تمام متراژها اخیرا افزایش یافته و موارد تاخیر در ارائه گزارش‌ها پیگیری انتظامی خواهد شد.

 همچنین ناظرانی که دارای رای شورای انتظامی و یا محرومیت‌های ماده ۱۰۰ شهرداری هستند علاوه بر زمان محکومیت خود، در سامانه ارجاع کار ضریب کاهشی به ایشان تعلق گرفته که منجر به کاهش ارجاعات نظارت خواهد شد.


محصولات در نمایشگاه آبفا

 نمايشگاه بين المللي صنعت آب و تاسيسات آب و فاضلاب ايران يکي از بزرگترين رويدادهاي نمايشگاهي که سالانه با حضور جمع قابل توجهي از شرکت هاي توانمند داخلي و خارجي در زمينه صنعت آب و فاضلاب برپا مي شود.

 گروه صنايع گيتي پسند به عنوان يکي از بزرگترين مجموعه هاي فعال بخش خصوصي در اين صنعت، با محصولات مختلف خود و با نام هاي تجاري مختلف در اين رويداد شرکت کرد.

 اين گروه صنعتي، در دوازدهمين نمايشگاه بين المللي صنعت آب و تاسيسات آب و فاضلاب کامپاند مخصوص لوله هاي آبياري قطره اي، مستربچ مشکي با آنتي اکسيدان براي لوله و تيپ با نام تجاري کيميا جاويد، لوله و اتصالات سيستم انشعاب آب تک لايه PP با نام تجاري آذين لوله، لوله و اتصالات سيستم انشعاب آب چند لايه با نام تجاري نيوپايپ، لوله و اتصالات پوش فيت فاضلابي با نام تجاري نيوفلکس، والوهاي سيستم انشعاب آب تک لايه با نام تجاري اصفهان چالاک، والوهاي سيستم انشعاب آب پنج لايه با نام تجاري SGP و لوله هاي تک جداره و آبياري قطره اي با نام تجاري دينا پليمر را در غرفه خود عرضه کرد.برداشت ژاپنی ها از طوفان انرژی

مهندسی ژاپنی اولین توربین بادی ویژه توفان رادر جهان ابداع کرد،‌ ژنراتوری برقی که می‌تواند انرژی موجود درون گردبادهای گرمسیری را برداشت کرده و به برق تبدیل کند.

آتسوشي شيميزو مهندس ژاپني مي‌گويد مجموعه‌اي از اين ژنراتورها مي‌تواند با استفاده از نيروي نهفته در يک توفان، انرژي مورد نياز ژاپن را تا ۵۰ سال آينده تامين کند، و نکته قابل توجه اينجاست که در سال جاري ۶ توفان گرمسيري شديد در ژاپن رخ داده‌است، با احتساب اين تعداد حجم انرژي توليدي غيرقابل تصور خواهد شد.

شيميزو مي‌گويد ژاپن در واقع بيشتر از انرژي خورشيدي، از انرژي باد برخوردار است، تنها از آن بهره‌برداري نکرده‌است. به گفته وي توربين‌هاي بادي که ژاپن از اروپا وارد مي‌کند براي شرايط اقليمي ويژه کشور مناسب نيست. به ويژه که به راحتي در شرايط توفاني آسيب مي‌بينند.

در چنين شرايطي است که توربين‌هاي شيميزو کارايي پيدا مي‌کنند. اين توربين‌ها به شکلي ساخته شده‌اند که مي‌توانند به واسطه محورهاي چند جهته‌اي که دارند و همچنين به کمک سرعت قابل تنظيم پره‌ها که مانع از چرخش خارج از کنترل آنها مي‌شود، در برابر وزش‌هاي شديد و ناگهاني باد مقاومت کنند.

کليدي‌ترين اصول در ابداع اين توربين‌ها تاثير ماگنوس نام دارد، يعني شيوه‌اي که باد در اطراف هر جسم چرخنده‌اي حرکت مي‌کند و همزمان به آن فشار وارد مي‌آورد. اين تاثير در توربين جديد به پره‌ها امکان حرکت مي‌دهد و همزمان ميله مرکزي مي‌تواند صرف‌نظر از نيروهاي خارجي ايجاد شده توسط توفان، سرعت پره‌ها را کاسته يا آنها را متوقف سازد.

در آزمايش‌هاي انجام گرفته توسط شرکت، کارايي اين توربين‌ها در توليد برق به ۳۰ درصد رسيد. شايد اين ميزان در برابر ۴۰ درصد توربين‌هاي بادي معمولي بسيار کم به نظر بيايد، اما توربين‌هاي معمولي توانايي مقاومت در برابر توفان را ندارند. از سويي ديگر کاهش کارايي در توليد برق در برابر حجم انرژي که توفان‌ها در خود دارند، از اهميت چنداني برخوردار نيست. يک توفان از گنجايش انرژي حرکتي برابر نيمي از گنجايش برق کل سياره زمين برخوردار است، تنها نکته داشتن قابليت براي بهره‌برداري از آن است.

با اين‌همه چالش‌هايي نيز در مسير استفاده از اين حجم بالاي انرژي وجود دارد،‌ باتري‌هاي کنوني از قابليت ذخيره‌سازي چنين حجمي برخوردار نيستند. با اين همه اولين نمونه آزمايشي اين توربين‌ها در ماه جولاي در اوکيناوا نصب شده‌اند و اکنون در انتظار وقوع توفاني هستند تا قابليت خود را نشان دهند.ورود دستگاه های دیزل ژنراتور به مدار تولید

مدیر عامل شرکت تعمیرات نیروگاه های برق آبی خوزستان گفت : این دیزل ژانراتورها که متعلق به شرکت تولید و بهره برداری انتقال آب طرح غدیر است که چهار سال بی استفاده مانده بود در یک عملیات فشرده اورهال و به چرخه تولید بازگردانده شد. 

 

 

 

 


محسن رستگار نیا افزود : در اجرای این طرح پس از عملیات تعمیرات سالیانه دیزل ها ، برنامه نویسی سامانه پی ال سی و تهیه و تعویض کلیه قطعات مصرفی انجام و به صورت کامل بروز رسانی و وارد مدار تولید شدند .

وی اظهارداشت : این طرح در راستای بهبود و ساماندهی وضعیت آبرسانی به شهرهای آبادان و خرمشهر و نیروهای متخصص شرکت تعمیرات نیروگاه های برق آبی خوزستان اجرا شد .

شرکت نصب، تعمیر و نگهداری نیروگاه های برق آبی خوزستان فعالیت هایی همچون نصب و راه اندازی، تعمیر و نگهداری، بهره برداری از نیروگاه های برق آبی کشور، کارهای ساختمانی سد و نیروگاه، پست های فشارقوی نیروگاه ها، عملیات ژئوتکنیک، حفاری و احیای زهکش ها و همچنین عملیات نصب و راه اندازی و اجرای خط لوله تأسیسات آب و فاضلاب را برعهده دارد.

 


تکمیل پروژه با رسیدن سرمایه های خارجی

سطح دریاچه ارومیه ۴۶ سانتیمتر نسبت به سال گذشته بالا آمد که نشان می‌دهد بهره‌گیری از تکنولوژی‌های روز دنیا و تبادل تجربیات با محافل مجرب بین‌المللی چقدر می‌تواند برای مدیریت منابع آبی مفید باشد. دوازدهمین نمایشگاه بین‌المللی صنعت آب و فاضلاب کشور به مسوولان وزارت نیرو فرصتی داد تا درخصوص آخرین وضعیت این حوزه اطلاع‌رسانی کنند.

افزایش سطح دریاچه ارومیه یکی از اخباری است که مدیرعامل مدیریت منابع آب ایران به آن اشاره کرده و در این‌خصوص می‌گوید: ما استفاده از تجربیات دیگر کشورها را پیش از این آغاز کرده‌ایم و خوشبختانه بهره‌گیری از تجربیات دنیا توانسته در برخی مناطق به کمک ما بیاید؛

از جمله این موارد می‌توان به احیای نسبی دریاچه ارومیه و جلوگیری از وخیم‌تر شدن وضعیت آن اشاره کرد. محمد حاج‌رسولی‌ها با بیان این خبر گفت: در حال حاضر کشور در زمینه تامین تجهیزات جدید تصفیه فاضلاب‌ها و هوشمندسازی تجهیزات شبکه‌های توزیع شهری آب، نیازمند بهره‌گیری از تجربیات روز دنیا است.

وی افزود: رشد توانمندی فنی و صنعتی ایران در صنعت آب و آبفا در سال‌های اخیر در زمینه‌های کمی و کیفی چشمگیر بوده و امیدواریم بتوانیم شاهد تبادل تجربیات میان شرکت‌کنندگان داخلی و خارجی باشیم. مدیرعامل مدیریت منابع آب ایران با بیان اینکه «وضعیت آب کشور متاسفانه از نظر میزان بارندگی‌ها نسبت به دوره‌های بلندمدت مناسب نیست»، گفت: این مساله می‌تواند تذکری به ما برای استفاده از مدرن‌ترین تجهیزات دنیا در زمینه مدیریت بهینه مصرف آب در حوزه‌های مختلف باشد.

بودجه برای احیای ذخایر آب نداریم

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای تهران نیز با بیان اینکه تاکنون اعتبارات احیا و تعادل‌بخشی ذخایر آب استان تهران اختصاص نیافته است، گفت: با توجه به ذخایر بالای سدها امسال تهران کمبود آب ندارد. خسرو ارتقایی در تشریح وضعیت بارندگی در سال آبی گذشته تهران، گفت: وضعیت بارندگی در استان تهران نسبت به سال گذشته با رشد ۱۰ درصدی همراه بوده ولی نسبت به وضعیت دراز مدت آمارها کاهش ۱۸ درصدی بارندگی را نشان می‌دهد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای تهران وضعیت ذخیره سدهای استان را به دلیل بارندگی‌های ابتدای سال نسبتا مناسب ارزیابی اظهار کرد: هم‌اکنون بین ۷۰ تا ۷۵ درصد از حجم سدهای لتیان، امیرکبیر، طالقان و ماملو پر شده که پیش‌بینی می‌شود در پاییز امسال و همزمان با شروع سال آبی جدید وضعیت بارندگی مناسبی داشته باشیم تا در ماه‌های آتی با مشکلی در این حوزه مواجه نشویم.

وی همچنین با اشاره به انسداد سه هزار حلقه چاه غیرمجاز سطح استان تهران از ابتدای امسال تاکنون، تاکید کرد: در راستای اجرای احیا و تعادل‌بخشی از ابتدای سال تاکنون بالغ بر یک‌هزار چاه غیرمجاز در استان مسدود شده که علت عقب بودن انسداد چاه‌ها از برنامه پیش‌بینی شده به دلیل تخصیص دیرهنگام اعتبارات مربوط به این بخش است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای تهران با تاکید بر اینکه برای اجرای این طرح از ابتدای سال تاکنون حتی موفق به دریافت اسناد خزانه هم نشده‌ایم، گفت: امسال حدود ۱۵ میلیارد تومان اعتبار مصوب برای این طرح داریم که تاکنون تخصیصی به این منظور دریافت نکرده‌ایم با این وجود و به‌رغم تمام مشکلات در تلاشیم تا با شتاب در اجرای این طرح بتوانیم پایین‌رفتن سطح آب سفره‌های زیرزمینی را متوقف کنیم تا طبق برنامه ۱۰‌ساله بتوانیم جبران این کسری مخزن را انجام دهیم.

این مقام مسوول درخصوص تعامل این شرکت با بخش خصوصی به مشارکت دو هزار میلیارد تومانی بخش غیردولتی برای اجرای پروژه‌های این مجموعه نیز اشاره کرد و یادآور شد: سامان‌دهی آب‌های جنوب‌تهران، فاز دوم تصفیه‌خانه ششم تهران و همچنین موضوع فرار آب سد لار از جمله پروژه‌هایی است که توسط بخش خصوصی به مرحله اجرا درخواهد آمد.

طرح‌های نیمه‌تمام در آب و آبفا

علی‌اصغر قانع، معاون برنامه‌ریزی و توسعه آبفای کشور نیز با اشاره به طرح نیمه‌تمام موجود در بخش آب و آبفا گفت: در مجموع فقط می‌توانیم یک میلیارد دلار تامین کنیم در حالی که نیاز ما ۲۴ میلیارد دلار است.

علی‌‌اصغر قانع افزود: با وجود شرایط نامناسب مالی صنعت آب و آب و فاضلاب کشور، حضور شرکت‌های داخلی و خارجی در این دوره از نمایشگاه بسیار خوب بوده است. وی افزود: با اینکه عمده شرکت‌های داخلی حاضر در نمایشگاه دارای مطالبات مالی از شرکت‌های آب و فاضلاب هستند، اما با این اوصاف حضور چشمگیری در نمایشگاه پیدا کرده‌اند.

معاون شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور با بیان اینکه «حضور شرکت‌های خارجی برای ما بسیار حائز اهمیت است»، گفت: حضور چشمگیر شرکت‌های خارجی در این دوره نشان می‌دهد که آنها به اهمیت بازار ایران در زمینه آب و فاضلاب پی برده‌اند و امید است با مذاکراتی که صورت می‌گیرد بتوانیم با رفع موانع نقل و انتقال مالی شاهد سرمایه‌گذاری‌های بیشتر آنان در کشور باشیم.

قانع با بیان اینکه «در حال‌حاضر دولت کمتر از ۵۰۰ میلیون دلار می‌تواند برای تکمیل این طرح‌ها کمک کند»، گفت: ما در نهایت شاید بتوانیم ۵۰۰ حدود میلیون دلار نیز از طریق شرکت‌های ذی‌ربط در این حوزه برای تکمیل این طرح‌ها کمک کنیم که در مجموع فقط یک میلیارد دلار می‌شود، در حالی که نیاز ما ۲۴ میلیارد دلار است.

وی افزود: این شرایط نشان می‌دهد که صنعت آب و آبفا برای تکمیل طرح‌های نیمه‌تمام نیازمند سرمایه‌گذاری خارجی است.این مقام مسوول درخصوص اعتبارات درنظر گرفته شده برای پروژه‌های آب و آبفا اذعان کرد: در بخش‌های آبرسانی ۱۲۱ طرح تعریف شده که حدود ۱۸۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای آنها مصوب شده است؛ همچنین درآب و فاضلاب ۱۱۰۰ میلیارد تومان برای اجرای ۲۲۶ طرح فاضلاب مصوب شده که البته تاکنون رقمی بابت آن تخصیص نیافته است.

وی ادامه داد: همچنین تاکنون حدود ۷۰۰ میلیارد تومان از طریق انتشار اسناد خزانه اسلامی برای تسویه مطالبات پیمانکاران تامین شده است.صادرات خدمات فنی مهندسی به دنیا

حمید چیت چیان وزیر نیرو در جمع خبرنگاران در خصوص آخرین وضعیت برنامه‌های این وزارتخانه در حوزه آب و تأسیسات آب و فاضلاب گفت: از سال‌های گذشته وزارت نیرو برنامه‌های ویژه‌ای را برای تأمین نیازهای خود در داخل کشور داشته و همچنین انتقال تکنولوژی و صادرات خدمات فنی و مهندسی به سایر کشورها در دستور کار خود داشته است.

وی ادامه داد:هم اکنون وزارت نیرو بیش از ۳ هزار میلیارد دلار پروژه در دست اقدام در سایر کشورها دارد؛همچنین محصولات و خدمات فنی مهندسی کشور ما به بیش از ۴۰ کشور جهان صادر می‌شود.

وزیر نیرو در خصوص راهبردهای آتی این وزارتخانه نیز اظهار داشت: عمده تمرکز وزارت نیرو بر روی شرکت‌های دانش بنیان، انجام تحقیقات و فعالیت‌هایی از این قبیل است.

وی در پاسخ به سؤالی مبنی براینکه که جدیداً انشعاب برق گران شده است آیا باید منتظر گران شدن انشعاب آب نیز باشیم، گفت: هزینه برقراری انشعاب آب و برق معمولاً ۲ برابر پولی است که از مشترکان دریافت می‌شود، به هر حال میزان افزایش انشعاب آب و برق و قیمت آب و برق همواره کمتر از میزان افزایش نرخ تورم سالانه است.

چیت‌چیان ادامه داد: تلاش می‌کنیم به منابع عمومی متکی شویم تا به مشترکان آب و برق فشار کمتری وارد شود.

وزیر اضافه کرد: شاید در برخی مواقع هزینه انشعاب آب و برق به گونه‌ای افزایش پیدا کند که بالاتر از نرخ تورم باشد، اما باید توجه کنیم که این هزینه سه سال است که افزایش پیدا نکرده است.

وزیر نیرو به دیگر سوال باشگاه خبرنگاران مبنی بر افزایش یا تغییر بهای تعرفه آب و برق پاسخی نداد.

 

 

ایران در میان پردرآمدترین پتروشیمی‌های جهان

جدیدترین رده‌بندی شرکت‌های شیمیایی و پتروشیمیایی دنیا که از سوی موسسه مستقل مطالعات شیمیایی (ICIS) منتشر شده، رتبه ۳ هلدینگ پتروشیمی حاضر در بورس ایران را برای سال ۲۰۱۶ مشخص کرده است.

در کنار این ۳ هلدینگ ایرانی که در رده‌بندی جدید جایگاه‌های بهتری را نسبت به سال‌های گذشته به خود اختصاص داده‌اند، موسسه مستقل مطالعات شیمیایی(ICIS) فهرست ۱۰ پتروشیمی پردرآمد جهان را نیز منتشر کرد.

بر اساس رده‌بندی سال ۲۰۱۶ موسسه مستقل مطالعات شیمیایی(ICIS) که سالانه رتبه‌بندی شرکت‌های شیمیایی و پتروشیمیایی جهان را منتشر می‌کند،‌ هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس در رده ۳۴ قرار گرفته است.

نگاهی به جایگاه پتروشیمی خلیج فارس نشان می‌دهد که این هلدینگ در رده‌بندی جدید با بهبود عملکرد همراه بوده است؛ چراکه در سال‌های ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵ به ترتیب رده‌های ۵۳ و ۴۴ را به خود اختصاص داده بود.

اما ۲ شرکت بورسی دیگر نیز در این رده‌بندی مورد توجه قرار گرفته‌اند که در این میان هلدینگ نفت و گاز پارسیان مسیری عکس را پیموده و با ۱۶ درصد کاهش درآمد در جایگاه ۶۴ رده‌بندی قرار گرفته، هلدینگ تاپیکو نیز رده ۱۱۳ را به خود اختصاص داده است.

در حوزه خاورمیانه نیز صنایع پتروشیمی خلیج فارس در ۲ سال گذشته رتبه دوم را به خود اختصاص داده است. شرکت سابیک عربستان رتبه اول را در اختیار دارد. این موسسه هر سال بر اساس شاخص‌های هفتگانه شامل فروش، سود عملیاتی، سود خالص،‌ دارایی‌ها،‌ هزینه‌های تحقیق و توسعه،‌ سرمایه‌گذاری‌ها و نیروی انسانی،‌ عملکرد شرکت‌های شیمیایی و پتروشیمیایی در سال گذشته را بررسی و آنها را رتبه‌بندی می‌کند.

اما اگرچه هفت عامل یاد شده ملاک‌های تعیین رتبه‌بندی شرکت‌های شیمیایی و پتروشیمیایی هستند؛ مدیرعامل هلدینگ نفت و گاز پارسیان عقیده دارد اصلی‌ترین معیار رتبه‌بندی یاد شده معیار «فروش» است.

مرتضی عزیزی با اشاره به پررنگ بودن نقش میزان فروش بر تعیین این رده‌بندی عقیده دارد چنانکه ملاک دیگری برای تعیین رده‌بندی از سوی موسسه مستقل مطالعات شیمیایی به کار گرفته می‌شد بهتر بود زیرا سال‌های مالی شرکت‌های مختلف از نظر تاریخی با یکدیگر تفاوت‌هایی دارد که می‌تواند در تاریخ‌های مختلف تحت تاثیر فراز و نشیب قیمت‌های روز قرار گیرد.

بر همین اساس عزیزی عقیده دارد چنانچه این رده‌بندی بر اساس معیار باثباتی مانند میزان تولید انجام شود، نتایج بهتری در پی خواهد داشت. اما با توجه به اینکه این رده‌بندی شرکت‌های پتروشیمیایی و شیمیایی را در سطح دنیا دسته‌بندی می‌کند این سوال مطرح می‌شود که این رده‌بندی بر نگاه سرمایه‌گذاران خارجی برای ورود به شرکت‌های ایرانی اثرگذار خواهد بود یا خیر؟

عزیزی در پاسخ به این سوال عقیده دارد سرمایه‌گذاران خارجی بیشتر ملاک‌هایی مانند منابع و خوراک را مد نظر قرار می‌دهند که از این لحاظ شرایط برای ورود سرمایه‌گذاران به کشور فراهم است. مدیرعامل هلدینگ نفت و گاز پارسیان با امیدواری نسبت به ورود سرمایه‌گذاران به صنعت پتروشیمی کشور و تکمیل زنجیره تولید می‌گوید: این رتبه‌بندی با افزایش تولید و فروش محصولات پتروشیمی در پی سرمایه‌گذاری در این صنعت می‌تواند در سال‌‌های آینده با بهبود همراه باشد.

سه رتبه نخست در رده‌بندی شرکت‌های پتروشیمیایی

در رتبه بندی ۲۰۱۶ موسسه مستقل مطالعات پتروشیمیایی، باسف (BASF) آلمان با ۵/ ۷۶ میلیارد دلار فروش در جایگاه نخست قرار دارد. این جایگاه در حالی به این شرکت آلمانی تعلق گرفته است که این کشور اروپایی از منابع نفتی بی‌بهره است و با سایر منابع نفتی دنیا نیز فاصله دارد. رتبه دوم پرفروش‌ترین شرکت پتروشیمیایی اما به شرکت سینوپک چین (SINOPEC) با ۲/ ۵۰ میلیارد دلار فروش اختصاص پیدا کرده است.

بزرگ‌ترین شرکت پالایشگاهی نفت در چین و پتروچاینا، در حالی در جایگاه دومین شرکت پرفروش پتروشیمیایی قرار گرفته است که در پی بی‌ثباتی قیمت نفت تولیدات خود را در ۲۰۱۶ کاهش داده است.

سومین جایگاه در میان پرفروش‌ترین شرکت‌های پتروشیمی نیز به شرکت آمریکایی داو کمیکال (DOW CHEMICAL) با ۷/ ۴۸ میلیارد دلار فروش اختصاص یافته است.

این شرکت چندملیتی صنایع پتروشیمی در حالی در رتبه سوم پرفروش‌ترین شرکت پتروشیمیایی دنیا قرار گرفته است که در سال‌های گذشته و با ورود چین با تنزل یک پله‌ای همراه بوده است.

به‌طور کلی عملکرد مالی شرکت‌های صنعت پتروشیمی در سال ۲۰۱۵ تحت تاثیر کاهش قیمت‌های جهانی نفت و محصولات پتروشیمی نسبت به سال ۲۰۱۴ روند نزولی داشته است. این اثر کاهشی در میزان فروش شرکت‌ها نیز قابل مشاهده است.به این ترتیب سود خالص ۱۰ شرکت برتر این رده‌بندی نسبت به سال گذشته حدود ۲۲ درصد کاهش داشته است.


اولین جشنواره ملی ساختمان های انرژی صفر

هدف از برپایی این مسابقه ایجاد بستری مناسب برای اشاعه و گسترش فرهنگ بهینه سازی و صرفه جویی انرژی در بخش های مختلف ساختمان های اداری و مسکونی و فراهم آوردن عرصه مناسب برای شناسایی و معرفی استعدادها، ارتقای دانش تخصصی، ایجاد شور و نشاط علمی و گردهم آوردن فعالان حوزه ساختمان و انرژی است.

محورهای اصلی مسابقه معماری، تأسیسات مکانیکی و برقی، بهینه سازی مصرف آب، مصالح و تعادل انرژی است.

مهمترین بخش این رویداد، مسابقه طراحی ساختمان انرژی صفر است که در کنار آن بخش های جنبی کارگاه های آموزشی و نمایشگاه نیز برگزار می شود.

اولین نشست 'کمیته علمی مسابقه ساختمان های انرژی صفر' با حضور استادان و صاحب نظران در حوزه انرژی و ساختمان، ۱۲ مهرماه در ساختمان معاونت امور انرژی پژوهشگاه نیرو برگزار می شود.

اولین جشنواره ملی 'ساختمان های انرژی صفر' با اهتمام وزارت نیرو و از طریق سازمان بهره وری انرژی ایران (سابا) و با همکاری پژوهشکده فرهنگ، هنر و معماری جهاددانشگاهی برگزار می شود

ساخت کولر آبی سلولزی اتوبوس

کارشناسان فنی سازمان حمل و نقل عمومی برخوار برای نخستین بار در کشور، کولر آبی سلولزی ویژه اتوبوس را طراحی و تولید کردند.

این موضوع بهانه ای شد تا باب سخنی را باز کنیم با محمدعلی تبریزیان رئیس سازمان حمل و نقل عمومی شهرستان برخوار و ضمن پرسش در خصوص کولرهای سلولزی، از و وضعیت حمل و نقل عمومی شهرستان مطلع شویم.

علت نصب کولرهای سلولزی در اتوبوس های شهرستان برخوار چه بود؟

به دلیل درخواست مکرر شهرداری و شورای شهر حبیب آباد، کمشچه و خورزوق در خصوص نصب کولر و وسایل سرمایشی در اتوبوس های حمل و نقل عمومی، همچنین وجود ۲۰ دستگاه اتوبوس بدون کولر در سازمان حمل و نقل عمومی برخوار و هزینه سنگین کولرهای گازی، بر آن شدیم تا این مشکل را با ابتکاراتی که برخی از استان ها انجام داده بودند، مرتفع کنیم و کولر آبی سلولوزی اتوبوس ساخته شد.

کولرهای آبی در یکی از شرکت های حمل و نقل عمومی استفاده می شده است که کارشناسان پس از بررسی ها توانستند ضمن برطرف کردن معایب این نوع کولر، با اعمال تغییراتی آن را بر روی اتوبوس های بدون کولر شهرستان نصب کنند و طبق نظرسنجی هایی که از مردم در رابطه با نصب این نوع کولرها داشتیم، رضایتمندی شهروندان در این رابطه بسیار خوب ارزیابی شده است.

ویژگی این کولر ها قیمت مناسب ۳۵ میلیون ریالی،‌ تولید ۱۰۰ درصد ایرانی، کاهش مصرف روزانه ۴۰ لیتر سوخت و گازوئیل و فشار نیاوردن بر موتور اتوبوس است که با توجه به اینکه هر کولر گازی هزینه ای افزون بر ۳۰۰ میلیون ریال نیاز داشت و روزانه بیش از ۴۰ لیتر گازوئیل مصرف می کرد و تامین اعبتار خرید و مصرف انرژی آن از توان رانندگان خارج بود،کولرهای سلولزی طراحی شد.

 تا ابتدای تابستان ۹۶، ۲۰ اتوبوس سازمان حمل و نقل عمومی شهرستان به کولر آبی سلولوزی مجهز می شود، تاکنون نیز نصب کولرهای آبی سلولوزی در چهار اتوبوس در خط های دولت آباد،‌ حبیب آباد،‌ خورزوق و دستگرد انجام شده است.ساخت کولر آبی سلولزی اتوبوس


 

در زمینه نوسازی خودروها، تاکسی ها و اتوبوس های حمل و نقل عمومی شهرستان چه اقداماتی انجام داده اید؟

 در شهرستان، ۲۲ دستگاه سرویس فرسوده وجود داشت که مدل آن ۸۴ به پایین بود که با هماهنگی ها و تسهیلاتی که انجام شد، ۱۵ دستگاه خودرو عوض شده است و به زودی دو دستگاه اتوبوس نیز به اتوبوس های حمل و نقل عمومی شهرستان اضافه خواهد شد.

 با توجه به بازگشایی مدارس و افزایش استفاده از سرویس های مدارس چه توصیه هایی برای خانواده ها دارید؟

تمام خودروها و سرویس های مدارس باید دارای کد شناسایی باشند. از خانواده ها تقاضا داریم برای حفظ سلامتی و امنیت فرزندانشان از سرویس های دارای کد شناسایی استفاده کنند، چون راننده این سرویس ها ضمن اینکه آموزش های لازم در خصوص قوانین و اصول رانندگی را گذرانده و مجوزهای لازم را کسب کرده اند، قابل رهگیری و شناسایی بوده و در صورت بروز مشکل یا حادثه ای به راحتی قابل شناسایی و پیگیری هستند.

در مورد تاکسی های شهری هم از مردم شهرستان این انتظار را داریم که از خودروهای گذری استفاده نکنند تا با برخی مشکلات و حوادث ناگوار مواجه نشوند و امنیت و سلامتی آن ها حفظ شود.ساخت کولر آبی سلولزی اتوبوسطبق شنیده ها، قرار است هزینه و کرایه تاکسی ها و اتوبوس های حمل و نقل عمومی در سال جاری افزایش پیدا کند، این موضوع صحت دارد؟

 خیر، تا پایان سال افزایش قیمت کرایه اتوبوس و تاکسی نخواهیم داشت.

برخی از مردم نسبت به سرعت کم اتوبوس ها در سطح شهرستان و توقف زیاد آن ها اعتراض دارند، پاسخ شما به آن ها چیست؟

 اگر با خودروی شخصی از پارک باغ قوشخانه به طرف دولت آباد حرکت کنید ۲۲ دقیقه طول می کشد و زمان استاندارد برای اتوبوس در این مسیر ۳۸ دقیقه در نظر گرفته شده است.

 احتمال دارد برخی از رانندگان برای این که مسافران بیشتری سوار کنند در ایستگاه ها توقف بیشتری داشته باشند که برای جلوگیری از این اقدامات، هم از طریق GPS و هم از طریق دوربین، این اتوبوس ها را رصد می کنیم.

همچنین به طور آزمایشی در مهرماه و آبان ماه سال جاری حق الزحمه اتوبوس ها را بر اساس تعداد سرویس ها پرداخت و پیش بینی می کنیم زمان طی مسیر دولت آباد – اصفهان از ۳۸ دقیقه به ۳۵ دقیقه کاهش پیدا کند.

 شهروندان از چه طریقی می توانند نظرات و انتقادات خودشان را به گوش شما برسانند؟

 پیامک سازمان به شماره ۳۰۰-۰۷۰-۳۰۵۸۲۲۹۹ به صورت روزانه هر روز رصد و چک می شود و بر خود وظیفه می دانیم که نظرات ارباب رجوعان، مسافران و شهروندان را پاسخ دهیم و انتقادات و پیشنهادات آن ها را تا حل آن ها پیگیری کنیم.


1    2    3    4    بعدی    

Print Facebook Twitter Google Digg Reddit LinkedIn StumbleUpon
       

تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به شرکت تهویه ایران می باشد.
 استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع مجاز است .