نمایندگی هاتماس


Tel : +9831-36272418

Fax : +9831-36273924

info@tahviehiran.com

Telegram : @TAHVIEHIRANCO


***

ساخت نانو سامانه ای برای تصفیه هوا که نیاز به فیلتر ندارد

یک شرکت ایرانی نانو  سامانه‌ای برای تصفیه هوا ساخته که نیاز به فیلتر ندارد. این سامانه علاوه بر تصفیه هوا امکان میکروب‌کشی داشته و می‌تواند عوامل بیماری‌زا را از بین ببرد.
به گزارش پایگاه خبری تاسیسات نیوز این شرکت دستگاهی برای تصفیه هوا ساخته است که در آن نیاز به استفاده از فیلتر نیست. این سامانه‌ خالص‌ساز هوا با استفاده از توری‌های آلومینیومی آغشته به نانو ذرات TiO۲ می‌تواند ذرات آلاینده هوا را از بین ببرد.
عذرا عطایی مدیرعامل شرکت دانش بنیان تولید کننده این نانو سامانه گفت: این دستگاه ماحصل شش سال تحقیق و پژوهش این شرکت با همکاری دانشگاه الزهرا است. این سامانه قابلیت زدایش مواد آلاینده محیطی و همچنین عوامل بیماری‌زا را دارد.
عطایی درباره سازوکار این فناوری گفت: در این فناوری از  سه بخش مجزا استفاده شده است، بخش دمش هوا، لامپ UV و توری آلومینیومی آغشته به نانو ذرات دی‌اکسیدتیتانیم که ترکیب این سه بخش منجر به آزاد شدن H۲O۲ می‌شود. در واقع تابش UV روی توری باعث انجام فعالیت فتوکاتالیستی شده که با این کار H۲O۲ رهاسازی می‌شود. H۲O۲ تولید شده با عوامل بیماری‌زا نظیر قارچ و باکتری برخورد کرده و منجر به آسیب DNA آن‌ها می‌شود که این امر در نهایت به از بین رفتن عوامل‌بیماری‌زا در محیط کمک می‌کند. بنابراین این فناوری برای استفاده در بیمارستان‌ها و فضاهای حساس مناسب است.
وی افزود: از سوی دیگر H۲O۲ می‌تواند با برخی آلاینده‌های محیطی نظیر آمونیاک و بنزن ترکیب شود و آن‌ها را به مواد کم‌خطرتر تبدیل کند، بنابراین از این سامانه برای تصفیه هوای محیط‌هایی نظیر منازل یا فضاهای اداری می‌توان استفاده کرد.
مدیرعامل شرکت ادامه داد: تست‌های این فناوری در مراکز مختلف نظیر انیستیتو پاستور مورد آزمایش قرار گرفته و تایید شده است. به تازگی نیز گواهی نانو مقیاس این فناوری از سوی ستاد توسعه فناوری‌نانو  صادر شده است.
عطایی درباره مزیت‌های این فناوری  گفت: در حال حاضر نمونه مشابه خارجی این محصول وجود دارد اما در آن‌ها از ذرات میکرونی استفاده شده است در حالی که در این محصول ذرات نانو مقیاس به کار رفته و در نتیجه عملکرد این سامانه حداقل ۲۰ درصد بهتر از نمونه‌های خارجی است.
***

رونمایی از کم مصرف‌ترین سیستم خنک کننده جهان

یک شرکت تجاری از تولید یک سیستم خنک کننده جدید خبر داد و مدعی است این سیستم نسبت به محصولات رقیب تا ۸۰ درصد کمتر انرژی مصرف می‌کند.

به گزارش پایگاه خبری تاسیسات نیوز،  به نقل از انگجت، سیستم‌های تهویه مطبوع به علت مصرف برق بالا نقش مهمی در گرمایش کره زمین دارند. از همین رو تلاش برای کاهش مصرف برق آنها همیشه به طور جدی مورد توجه بوده است.

شرکت ایربیتات فناوری جدیدی را برای خنک سازی محیط اطراف از طریق یک سیستم تهویه مطبوع قابل حمل به کار گرفته که آن را در نمایشگاه سی ای اس ۲۰۲۰ در معرض دید عموم قرار داده است.

این سیستم که خنک کننده فشرده ایربیتات نام گرفته، جایزه خلاقیت با هدف مقابله با تغییرات آب و هوایی را از نمایشگاه سی ای اس ۲۰۲۰ دریافت کرده است. سیستم یادشده نه تنها تا ۸۰ درصد کمتر از محصولات مشابه برق مصرف می‌کند، بلکه بهره وری کلی آن برای خنک کردن محیط تا ۵۰ درصد بیشتر است.

در این سیستم از آب سرد به عنوان یک خنک کننده طبیعی استفاده شده و یک مخزن آب سرد گرمای محیطی را از جریان هوا خارج و دور می‌کند. سیستم یادشده برای تشدید سرما، هوای سرد تولید شده را از درون یک مخزن تبخیرکننده عبور می‌دهد.

سیستم یادشده که ۱۲۰ سانتیمتر ارتفاع دارد از هیچ ماده شیمیایی یا سیستم فشرده کننده برای تولید سرما استفاده نمی‌کند و از همین جهت به محیط زیست آسیب نمی‌زند. زمان عرضه این محصول به بازار هنوز مشخص نیست.

***

***

جزییات کنتورهای هوشمند خانگی
بخشی از فصل دوم اجرای طرح فهام به مشترکان خانگی اختصاص داشته و قرار است مشترکان پرمصرف در سراسر ایران با پرداخت بخشی از هزینه، برای پایش و کنترل میزان مصرف برق به کنتورهای هوشمند مجهز شوند.
به گزارش پایگاه خبری تاسیسات نیوز، طرح فهام (طرح ملی فراسامانه هوشمند اندازه‌گیری و مدیریت انرژی) از سال ۱۳۸۹ با اخذ مجوز از شورای اقتصاد و سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی به عنوان طرح ملی تعریف شد، در ابتدا مباحث اولیه برای ۲۰ میلیون مشترک صورت گرفت تا کنتورهای برق آن‌ها هوشمند شود، اما با محدودیت منابع شورای اقتصاد و سازمان مدیریت اعلام کردند که این طرح در فاز نخست با تعویض یک میلیون کنتور و هوشمند شدن آن‌ها کار آغاز شود.
نگرانی از نبود زیرساخت‌ها، بحث بومی شدن و عدم تجربه باعث شد در فاز نخست تعویض یک میلیون کنتور مطرح شود. با این وجود، قرار بود این طرح در سال ۱۳۹۳ به پایان برسد و این یک میلیون کنتور تعویض شود، اما محدودیت منابع مالی باعث شد تنها ۳۰۰ هزار کنتور هوشمند نصب شود که از این ۳۰۰ هزار کنتور، ۲۰ هزار مشترک خانگی و تجاری، ۶۰ هزار مشترک بخش کشاورزی و مابقی مربوط به مشترکان دیماندی بوده‌اند، با جایگزینی کنتورهای هوشمند مشترکان می‌توانند ساعت به ساعت و دقیقه به دقیقه، میزان مصرف خود را بررسی و از آن اطلاع پیدا کنند. بنابراین با نصب کنتورهای هوشمند به‌راحتی می‌توان به مدیریت بار شبکه اقدام کرد.
اجرای طرح فهام برای ۴۰۰ هزار مشترک
در این راستا، طی سال گذشته، ۳۰۶ هزار و ۹۷۸ دستگاه کنتور هوشمند در ایران نصب شد و تعداد چاه‌های کشاورزی مجهز به این نوع کنتور به ۵۶ هزار چاه رسید. هم‌چنین تمامی چاه‌های کشاورزی به کنتورهای هوشمند طرح فهام تجهیز شدند و امکان پایش آب برداشت شده از چاه‌ها بر اساس انرژی مصرفی از سوی وزارت نیرو فراهم شد.
پیش از این اما اعلام شده بود کنتورهای هوشمند برای ۸۰ درصد مشترکان دیماندی نصب شده و قرار بود تا تابستان سال جاری نیز قبل از پیک بار این عدد به ۹۰ درصد افزایش یابد. در قانون بودجه سال ۱۳۹۸ نیز اجرای طرح فهام پیش‌بینی و بر اساس این قانون وزارت نیرو موظف شده تا برای مشترکان پرمصرف کنتور هوشمند نصب کند و هزینه آن را به صورت اقساطی روی قبوض آن‌ها دریافت کند.
طبق آخرین امار در مرحله نخست اجرای این طرح حدود ۴۰۰ هزار مشترک صنعتی، کشاورزی و تجاری بزرگ به این سامانه مجهز شده‌اند. اجرای این برنامه باعث شده در تابستان امسال بیش از ۳۰۰۰ مگاوات مدیریت مصرف از طریق پایش بار و مدیریت بر مصرف مشترکین بزرگ اعمال شود.
جزییات اجرای فاز دوم طرح فهام
در این باره هادی مدقق با اشاره به فاز نخست هوشمند کردن کنتورهای مشترکین برق اظهار کرد: تاکنون مشترکین پولی را برای این منظور پرداخت نکرده‌اند و هزینه از سوی دولت تامین شده است.
وی با بیان این‌که در فاز دوم هوشمند کردن کنتورها پنج میلیون مشترک را شامل می‌شود گفت: این طرح در سراسر کشور اجرا خواهد شد و اولویت با مشترکین سه فاز و پرمصرف است.
مدیرکل مدیریت مصرف و امور مشترکان توانیر درباره تامین هزینه مورد نیاز فاز دوم هوشمند کردن کنتورها توضیح داد: بخشی که مربوط به زیرساخت‌های ارتباطی و شبکه‌ای بوده توسط دولت تامین سرمایه می‌شود. قانون بودجه سال ۱۳۹۸ به وزارت نیرو اجازه داده است که بخشی از هزینه‌های هوشمندسازی کنتورها را از مشترک دریافت کند و مشترک می‌تواند هزینه را به صورت اقساطی پرداخت کند.
مدقق با تاکید بر این‌که هنوز مشخص نشده چند درصد هزینه باید توسط مشترک پرداخت شود، گفت: مشترکین بخشی که به لوازم اندازه گیری مربوط می‌شود را پرداخت نمی‌کنند اما هزینه‌های هوشمندسازی و مودم باید توسط مشترک پرداخت شود.
وی در ادامه درباره پنج میلیون مشترکی که کنتور آن‌ها باید هوشمند شود توضیح داد: اولویت با تعویض کنتورهای مشترکانی است که از فاز اول باقی مانده‌اند و شامل مشترکان جهان کشاورزی، صنعتی و تجاری می‌شود. بخش بعد شامل مشترکین پرمصرف خانگی است.
مدیرکل مدیریت مصرف و امور مشترکان توانیر به این پاسخ که چند درصد مشترکان خانگی پرمصرف هستند پاسخ داد: هنوز عملکرد تابستان امسال مشترکین مشخص نیست اما بر اساس آمار سال ۱۳۹۷ حدود ۱۰ درصد مشترکین خانگی بالای الگوی مصرف، مصرف دارند. در واقع ۲۹ میلیون مشترک خانگی داریم که سه میلیون آن‌ها پرمصرف محسوب می‌شوند.
به گفته مدقق فاز دوم هوشمندسازی کنتورها طی دو سال اجرا خواهد شد.
مرجع :{تاسیسات نیوز }

***

حذف نظام مهندسی از عرصه ارائه الگوهای نما

عضو هیئت مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران با ابراز خرسندی از اینکه موضوع نما ساختمان ها و منظر شهری اخیرا در راس امور مدیریت شهری قرار گرفته است، گفت: امیدواریم که از مجموعه این اقدامات نتایج خوبی حاصل شود.
به گزارش پایگاه خبری تاسیسات نیوز، الهام امینی درخصوص نقش سازمان نظام مهندسی تهران در ارائه الگوهای نما افزود: هرچند که سازمان نظام مهندسی تهران را از این عرصه حذف کرده اند و خط کشیده اند، اما از آنجایی که در این سازمان ما به دنبال منفعت عمومی هستیم نه منفعت خصوصی، و پایه های فعالیت ما بر مبنای منفعت عمومی متمرکز شده است، این هدف را پیگیری می کنیم.
وی ادامه داد: همواره دغدغه ما این بوده که اصول مربوط به مدیریت یکپارچه شهری را پیاده کنیم و در این مسیر دست همکاری خود را به سوی مدیریت شهری تهران در مجموعه شورای اسلامی و شهرداری تهران و سایر ارگان های دخیل در این موضوع دراز می کنیم.
این کارشناس شهرسازی با بیان اینکه ما شعار مدیریت یکپارچه شهری را نمی دهیم، بلکه به بحث مدیریت یکپارچه شهری عمل می کنیم، تاکید کرد: ما به صورت یکپارچه و فعالانه در این حوزه وارد خواهیم شد.
امینی یادآور شد: امروز در بخش نمای شهرها از بحث خوانایی غفلت شده و این ناهمخوانی را می توانید در فضاها مشاهده کنید.
وی با انتقاد از بی توجهی به هویت مندی فضاهای شهری ادامه داد: در حال حاضر وقتی به شهرهای ایران نگاه می کنیم، می بینیم که بحث هویت اسلامی در آنها مثل گذشته تبلور نیافته است و شهرها به لحاظ نما و هویت، چندان تفاوتی با همدیگر ندارند.
امینی تاکید کرد: از همه مهمتر این است که ما امروز در شهرهای خود روح مکان و حس مکان را نداریم و اینها مباحثی است که می توان با ورود سازمان نظام مهندسی تهران و متخصصان شهرسازی و معماری که در این حوزه فعالیت می کنند، آنها را مورد توجه قرار داد.
وی ادامه داد: موضوع طراحی شهری به کیفیت عرصه عمومی ساختمان ها می پردازد و هدف اصلی آن منفعت عمومی است تا شهروندان از سکونت در شهرهای دارای هویت لذت ببرند.
عضو علی البدل هیئت مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران در نهایت گفت: در این راستا در گروه تخصصی شهرسازی سازمان نظام مهندسی استان تهران جهت همکاری با متخصصان فعال در این حوزه و فعالیت در این حوزه اعلام آمادگی می کنیم.
این مدرس دانشگاه افزود: در این راستا رشته تخصصی طراحی شهری به همین منظور طراحی شده است و ما ضمن اعلام آمادگی در زمینه برای فعالیت در این حوزه، در خدمت مدیریت شهری تهران هستیم.

1    2    3    4    5    6    7    8    بعدی    

Print Facebook Twitter Google Digg Reddit LinkedIn StumbleUpon
       

تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به شرکت تهویه ایران می باشد.
 استفاده از مطالب سایت تنها با ذکر منبع مجاز است .